Kto czyta, nie błądzi.

Reminiscencja

Reminiscencja Obálka knihy Reminiscencja
Lisa Joy
science fiction, kryminał
HBOMAX
2021
film
Lisa Joy
Hugh Jackman, Thandie Newton, Rebecca Ferguson, Cliff Curtis
Jonathan Nolan, Michael De Luca, Lisa Joy

Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Nick Bannister, samotny weteran mieszkający w Miami, oferuje klientom możliwość ponownego przeżycia każdego wspomnienia, jakiego zapragną. Jest jednak także detektywem, dlatego maszyna zapisująca wspomnienia jest jego narzędziem pracy.

„Reminiscencja” to debiut pełnometrażowy Lisy Joy. Jej mąż Jonathan Nolan jest producentem filmu. Jednak Lisa ma na swym koncie wcześniejsze sukcesy i nie dostała tej fuchy tylko z powodu męża. Wcześniej była jednym ze współtwórców świetnego serialu „Westworld”. Bohaterem jej debiutu kinowego jest detektyw i weteran wojenny Nick Bannister, a akcja rozgrywa się w nieokreślonej, choć raczej niedalekiej przyszłości. Do bohatera zgłasza się kobieta z banalnym problemem. Zgubiła klucze do mieszkania.

„Reminiscencja” to również świetne role znanych aktorów. Przede wszystkim Thandie Newton. Widzowie zapewne pamiętają ją z intrygującej postaci Maeve Millay w serialu Westworld. Jednak w jej dorobku przeważają filmy pełnometrażowe. Zagrała w „Wywiadzie z wampirem”, w drugiej części „Mission Impossible”, a także w kronikach Riddicka. Odtwórca głównej roli jest znany przede wszystkim z filmów, w których wcielił się w mutanta ze sztyletami wyrastającymi z pięści – Wolverine.

Akcja filmu rozgrywa się w Miami, które w przyszłości jest miastem w sporej części zalanym przez wodę. Nick wspomina wojnę, w której brał udział. Wojna przewija się w życiu mieszkańców, choć nie dowiadujemy się o niej nic więcej. W zagrożonym zalaniem Miami coraz częściej dochodzi do aktów przemocy, rośnie przestępczość, a społeczeństwo podzielone jest na biednych i nieliczną grupkę bogaczy, którzy zapewnili sobie bezpieczne życie na chronionych przed oceanem obszarach.

Atmosfera przypomina kryminały noir. Kolorystyka scen jest mroczna i niepokojąca. Autorzy z lat dwudziestych ubiegłego wieku pisali o gangsterstwie, korupcji, niszczącej potędze pieniądza i powszechnej przemocy. Te motywy są obecne w filmie. Dystopijna przyszłość mówi nam, że dobrze to już było. Ważnym elementem akcji jest urządzenie pozwalające zobaczyć wydarzenia z przeszłości. Tak Nick odnajduje klucze klientki. Jednak kryje się za tym skomplikowana intryga.

Print Friendly, PDF & Email