Kto czyta, nie błądzi.

Testamenty

Testamenty Obálka knihy Testamenty
Margaret Atwood
fantastyka
Wielka Litera
2020
ksiązka, epub, mobi
464

Po trzydziestu latach autorka zdecydowała się napisać kolejną część historii z fikcyjnego Gileadu, państwa, które powstało na gruzach USA. Autorka twierdzi, ze zdecydowała się na to ze względu na wzrost nastrojów populistyczno-konserwatywnych i zagrożenie dla równości i wolności ludzi. Przedstawiona historia bohaterkami czyni trzy kobiety. Jedna jest tzw. Ciotką, budującą system zniewolenia kobiet w Gileadzie. Druga to młoda dziewczyna przez ten system ukształtowana, trzecia zaś jest agentką organizacji Mayday z Kanady. Dodajmy, agentką wbrew swej woli.

„Testamenty” to druga część słynnej książki „Opowieść podręcznej”. Powstała po ponad trzydziestu latach od powstania pierwowzoru. Ogromna popularność pierwszej powieści rozpoczęła się w zasadzie od premiery bestsellerowego serialu HBO. Wcześniej książka była oczywiście znana, ale bardziej w kręgach miłośników literatury postapokaliptycznej niż w kulturze masowej

Zawsze mówiłam „nie”, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam. (Margaret Atwood)

Z drugiej strony możemy też podejrzewać, że niesamowita popularność serialu, też mogła mieć znaczny wpływ na decyzję autorki. Tym bardziej, że pewne było, iż „Testamenty” rozejdą się na pniu.

Przypomnijmy, że „Opowieść podręcznej” rozgrywa się w dystopijnym Gileadzie, który powstał w wyniku zamachu stanu dokonanego przez siły skrajnie konserwatywne, inspirowane fanatyczną religijnością. Świat jest na skraju klęski przyrodniczej, ludzie doprowadzili do zniszczenia środowiska, co powoduje, że wiele kobiet nie może mieć dzieci lub dzieci te rodzą się z deformacjami. Ultrakonserwatywne władze Gileadu, które już wcześniej pozbawiły praw wszystkie kobiety, część z nich przeznaczają na tzw. podręczne. Muszą to być kobiety młode i zdrowe, najlepiej jeśli już wcześniej miały zdrowe dzieci. Są zapładniane przez elitę władzy podczas rytualnych uroczystości.

„Testamenty” ukazują losy kilku kobiet. Pierwszą z nich jest Ciotka Lidia, dawniej prawniczka, teraz budująca – wraz z innymi „ciotkami” – system zniewolenia kobiet. Dwie pozostałe bohaterki są młodsze. Jedna z nich urodziła się i wychowała w Gileadzie, druga jest mieszkanką Kanady. Niestety powieść jest słaba i przewidywalna, do tłumaczenia też można mieć sporo zastrzeżeń, bo trudno sobie wyobrazić, że to Margaret Atwood stworzyła tak bezbarwną narrację. Postacie są rysowane grubą kreską i schematycznie, co psuje niezły temat. Polecam jedynie zdecydowanym zwolennikom gatunku i autorki.

Print Friendly, PDF & Email