Autorski przewodnik kulturalny

Evna

Evna Obálka knihy Evna
Krucze Pierścienie
Siri Pettersen
fantastyka
Rebis
2017
książka, epub, mobi
528

Trzeci tom sagi "Krucze pierścienie". Siri Pettersen w brawurowy sposób wprowadza czytelnika w kolejny świat. Mieszkają tam przedstawiciele rasy jej ojca. Będzie musiała nie tylko dać sobie w tym świecie radę, ale też w ostatecznym starciu pokonać zarówno swój ród, jak i rasę po to, by zapewnić pokój.

Evna to tajemnicza siła, która kryje się w głębi ziemi w świecie Ym. Ætlingowie potrafią z niej korzystać, dodaje im siły, umożliwia też przejście między światami. Nie ma jej w świecie ludzi. Nie ma jej też w świecie Dreyri, do którego trafia tym razem Hirka. To jest trzeci tom cyklu Krucze pierścienie. Jeśli ktoś nie czytał pierwszego i drugiego, to może się z tej recenzji dowiedzieć trochę za dużo.

Jak zwykle jednak staram się zachęcić do czytania i nie zdradzić zbyt wiele szczegółów. W tej części Hirka opuszcza świat ludzi i dostaje się do zimnego i nieprzyjaznego świata Dreyri, którzy genetycznie są jej pobratymcami. Z tej rasy wywodzi się bowiem jej prawdziwy ojciec. Po pierwsze bohaterka musi sobie wywalczyć pozycję i szacunek. Nie będzie to proste.

Evna jest tylko w świecie Ym, w którym mieszkają ætlingowie. Dreyri gotowi są na totalną wojnę, by dostać się do świata Ym i zdobyć evnę dla siebie. To nie jest dobra opcja i skończy się tragicznie dla ætlingów, ale być może dla wielu innych światów. Hirka spróbuje wprowadzić w życie inny plan. Lecz są jeszcze inne postaci dramatu, jak choćby Rime, który podczas nieobecności Hirki podejmuje własne działania. Członkowie Rady Ym mają z kolei całkiem inne zamiary.

Wojna jest nieunikniona, lecz bohaterka będzie prowadzić swą własną grę. Paradoksalnie jej słabości będą jej siłą. Zaś znajomość różnych ras jej atutem. Powieść trzyma w napięciu niczym dobry kryminał, a rozwiązanie zaskoczy wszystkich.

Print Friendly, PDF & Email