Autorski przewodnik kulturalny

Gierek

Gierek Obálka knihy Gierek
Heatcliff Janusz Iwanowski, Rafał Woś, Michał Kalicki
political fiction
Netflix
2022
film
Michał Węgrzyn
Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Cezary Żak
Heatcliff Janusz Iwanowski, Jolanta Owczarczyk

Historia życia Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980, widziana przez pryzmat twórczości producentów, scenarzystów i reżysera. Niewiele to ma wspólnego z prawdziwą historią, a jeszcze mniej z logiką.

Największym sukcesem Michała Koterskiego w filmie „Gierek” było przybranie na wadze, by się do dawnego Pierwszego Sekretarza upodobnić. Jeśli teraz uda mu się schudnąć, to będzie sukces drugi. Jednak nie chciałbym, byście sądzili, iż którykolwiek z aktorów był lepszy. Bardziej drewnianych kreacji w życiu nie zdarzyło mi się widzieć. W zasadzie jedynie Cezary Żak w roli Breżniewa wypadł ciut lepiej niż reszta obsady.

„Gierek” to film z gatunku political fiction. Twórcy wyobrazili sobie jak mogły w Polsce wyglądać lata siedemdziesiąte i nakręcili to wątpliwej jakości „dzieło”. Dobitnym podkreśleniem tego aspektu jest zrezygnowanie z prawie wszystkich postaci historycznych, na rzecz wyobrażonych i zgoła fantastycznych. Świadczą o tym nazwiska lub nawet same imiona postaci. Niektóre z nich dość nieudolnie mają sugerować kim byłyby w prawdziwej wersji wydarzeń.

Gdyby wierzyć fabule filmu, to Gierek był o krok od tego, by uczynić Polskę krajem powszechnej szczęśliwości, jego żona Stasia była milutką filigranową blondynką, a prawdziwym szatanem był generał Roztocki, który chyba ma być aluzją do Jaruzelskiego. Powiedzieć, że ten film jest panegirykiem na cześć Gierka, to nic nie powiedzieć, z ekranu leją się wręcz hektolitry wazeliny. Od twórców filmu propagandy mógłby się uczyć nawet Jacek Kurski.

Podczas kampanii prezydenckiej 2010 roku Jarosław Kaczyński bardzo chwalił Gierka. Ponieważ twórcy filmu wywodzą się w sporej części ze środowiska wielbicieli obecnej władzy, więc nietrudno sobie wyobrazić identyczny film o Prezesie Kaczyńskim. Jednak wszystkim, którzy nie cierpią na kompletną demencję, zdecydowanie odradzam oglądanie tej żenującej wpadki kinametograficznej. Absolutny numer jeden na liście najgorszych filmów bieżącego roku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*