Autorski przewodnik kulturalny

Czasem warto zabić

Czasem warto zabić Obálka knihy Czasem warto zabić
Peter Swanson
kryminał
Marginesy
2016
książka, epub, mobi
352

Bogaty biznesmen, nie, bardzo bardzo bogaty biznesmen wraca z Londynu do Ameryki po dokonaniu kolejnej oszałamiająco korzystnej transakcji. Teoretycznie powinien być szczęśliwy i zadowolony, ma piękną żonę i właśnie budują wspaniały dom w przepięknym miejscu. Jednak nie jest szczęśliwy, bo podejrzewa żonę, że ta go zdradza. Przedłużające się oczekiwanie na lotnisku powoduje, że zaczyna rozmawiać z nieznajomą i zwierzać się. Stwierdza, że chętnie zabiłby żonę i jej kochanka. No to zabij - mówi nieznajoma.

Czy naprawdę czasem warto zabić? Przeszło wam kiedyś przez myśl, żeby zabić żonę lub męża? No to miejcie się na baczności, bo może jemu lub jej przyszło to samo do głowy. Być może druga strona jest o krok przed wami. Taki wniosek może się nasunąć po lekturze powieści Petera Swansona. Ale to by było zbyt proste. Czy można zabić bezkarnie? Nie ponieść żadnych konsekwencji? Usuwać ze swego życia tych, którzy stanowią zawadę lub skrzywdzili nas? Jedna z bohaterek powieści tak uważa.

Biznesmen Ted, jego żona Miranda i poznana przez Teda na lotnisku w Heathrow kobieta o imieniu Lily stanowią wręcz zabójczy koktajl. I to całkiem dosłownie. Do ostatnich stron książki będziecie się zastanawiać, kto kogo zabije, jak i kiedy oraz kogo złapią, a komu to ujdzie na sucho. Czy naprawdę czasem warto zabić? Na przykład jeśli mąż uważa, że podczas rozwodu żona otrzymałaby zbyt wielką część jego majątku. A co, jeśli żona uważa, ze podczas rozwodu otrzymałaby zbyt mało?

Swanson mistrz suspensu

Jeśli wydaje wam się, że coś w tym momencie już wiecie, że zdradziłem cokolwiek ważnego z całej intrygi, to się mylicie. Niektóre tajemnice autor ujawnia już na samym początku. Ale nadal przeżyjecie wraz z bohaterami wiele zaskoczeń. Można nawet szyderczo zaśmiać się – śpieszmy kochać bohaterów tej powieści, bo tak szybko odchodzą. Cokolwiek się nie wydarzy na kartach książki to i tak zostaniecie zaskoczeni jeszcze w ostatnim akapicie.

Podsumowując, jest to jeden z najbardziej zaskakujących i nieprzewidywalnych kryminałów ostatnich lat. Zdecydowanie wart polecenia. Oferta literatury kryminalnej polskich wydawnictw jest ogromna, dobrych powieści jest sporo, ale tak dobrych jak książka Petera Swansona jest niewiele. I last but not least, nie czytajcie wówczas, gdy żony lub męża nie ma w domu, bo jeszcze zaczniecie się bać.

Print Friendly, PDF & Email