Kto czyta, nie błądzi.

Oddychaj

Oddychaj Obálka knihy Oddychaj
survival drama
Netflix
2022
miniserial
Maggie Kiley, Rebecca Rodriguez
Melissa Barrera, Jeff Wilbusch, Austin Stowell, Florencia Lozano, Juan Pablo Espinoza
Martin Gero, Brendan Gall

Młoda prawniczka Liv, pracoholiczka, która robi karierę w korporacyjnym świecie, pod wpływem impulsu próbuje się dostać do kanadyjskiego miasteczka na dalekiej północy, gdzie prawdopodobnie przebywa jej matka. Niestety dochodzi do katastrofy.

„Oddychaj” to gatunek filmu, który angielska Wikipedia nazwała „survival drama”. I chyba to dobra nazwa. Młoda prawniczka Liv, która robi karierę w wielkiej korporacji, postanawia udać się do Inuvik. To mała mieścina dwieście kilometrów za kołem polarnym. Można się tam dostać wyłącznie samolotem. Jednak rejsowy lot został zawieszony. Liv leci więc małym prywatnym samolotem, który przed dotarciem do celu ulega katastrofie.

Pilot maszyny ginie, gdy samolot wpada do jeziora. Drugi z mężczyzn jest poważnie ranny i się wykrwawia. Przed śmiercią wyjawia Liv, że nie jest wcale fotografem National Geografic i że nikt nie będzie szukał ich samolotu. Młoda prawniczka, przyzwyczajona raczej do wielkomiejskiej dżungli musi teraz stanąć wobec przeciwności w środku kanadyjskiej dziczy.

Dalszy ciąg miniserialu „Oddychaj” pokazuje Liv wobec wyzwań, z którymi po raz pierwszy w życiu musi się zmierzyć. Dowiadujemy się, że wyruszyła na daleką północ, by odnaleźć matkę, która wiele lat temu porzuciła męża i córkę. Ze wspomnień bohaterki dowiadujemy się więcej. Mamy okazję poznać ją jako bezwzględną prawniczkę, jako kobietę mającą problemy z nawiązaniem bliskich relacji. A także jako córkę, która nie potrafi sobie poradzić ze wspomnieniami o matce.

Pomysł na serial jest świetny. Jednak już wykonanie pozwala mieć sporo pretensji. Podróż Liv to trochę taka współczesna wersja wędrówki Telemacha w poszukiwaniu ojca. W serialu symbolicznym Odysem jest matka Liv, która od lat przysyła tylko pocztówki z różnych stron świata. Wędrówka Liv przez dziką kanadyjską puszczę jest dramatyczna, ale retrospekcje zajmują zbyt wiele czasu w każdym odcinku. Na dodatek ich rola porządkująca życie bohaterki niezupełnie się sprawdza.

Print Friendly, PDF & Email