Autorski przewodnik kulturalny

La Catedral Del Mar

La Catedral Del Mar Obálka knihy La Catedral Del Mar
Ildefonso Falcones
Netflix
2018
serial (8 odcinków)
Jordi Frades
Aitor Luna, Pablo Derqui, Michelle Jenner, Andrea Duro
Jordi Frades, Albert Sagalés

"La Catedral Del Mar" to ośmioczęściowy hiszpański serial telewizyjny z 2018 roku w reżyserii Jordiego Fradesa, z udziałem Juliana Armayi, Jordiego Aguilara i Aitora Luny, oparty na hiszpańskiej powieści historycznej Ildefonsa Falconesa. Miejscem akcji jest średniowieczna Katalonia, a w szczególności Barcelona. Wydarzenia rozgrywają się w cieniu budowanej w wieku XIV katedry pod wezwaniem Matki Bożej Morza.

Jeśli ktoś czytał głośną powieść Ildefonsa Falconesa Katedra w Barcelonie to serial “La Catedral Del Mar” może wydać mu się nieco nużący, bowiem będzie znał całą fabułę. A adaptacja filmowa powieści jest bardzo dokładna. W takim wypadku warto poczekać parę lat, aż pamięć książki się nieco zatrze. Jeśli to serial będzie pierwszym spotkaniem z życiem Arnau’a Estanyola, to spokojnie można rozpocząć czytanie. Książka zawsze będzie bogatsza. Nie tylko fabularnie, ale także w rysunku postaci.

Gdy oglądamy film historyczny, scenografia i kostiumy mają kluczowe znaczenie. Nawet najlepsza gra aktorska nie zasłoni sztuczności dekoracji. “La Catedral Del Mar” to serial bardzo przekonujący. Od pierwszego odcinka, od pierwszych minut wręcz, wszystko jest niesamowicie autentyczne tak, jak byśmy przenieśli się w czasie. Każdy drobiazg na ekranie potwierdza autentyczność czasów, w których rozgrywają się wydarzenia. Cichą bohaterką, w tel której rozgrywają się wydarzenia, jest budowana katedra Matki Bożej Morza.

Hiszpański serial przekonuje widza nie tylko realistyczną scenografią i atmosferą autentyzmu historycznego. Trzeba też przyznać, że aktorzy stanęli na wysokości zadania. Doskonale spisał się Aitor Luna, odtwórca głównej roli. Ale w tym serialu widać dbałość o szczegóły także w drobnych epizodycznych watkach i postaciach. Osobiste historie o ludziach, wplecione w autentyczne wydarzenia, są dla widza poruszające i emocjonalne.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (94% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code