Autorski przewodnik kulturalny

Dopasowani

Dopasowani Obálka knihy Dopasowani
John Marrs
fantastyka, kryminał, sensacja, thriller
Książnica
2017
książka, epub, mobi
320

Początek powieści wygląda całkiem fantastycznie. Oto odkryto gen "połówki", czyli gen pozwalający dobrać ludzi w pary - bliźniacze płomienie, pokrewne dusze. Innymi słowy te pary muszą się pokochać od pierwszego wejrzenia. Powstała ogromna korporacja, która bada DNA i kojarzy te pary. Powieść przedstawia losy kilku osób, które zapisały się do programu, zapłaciły za dane swojej drugiej połówki i postanowiły ją poznać. Ich przygody są zaskakujące, a jeszcze bardziej zaskakujące jest zakończenie książki.

Wyobraźcie sobie, że istnieje gen, który pozwoli Wam dobrać się w idealne pary. Znaleźć ten bliźniaczy płomień, tę pokrewną duszę. Jednym słowem osobę, z którą stworzycie idealny związek na całe życie. On i ona powiązanie prawie mistycznym, a jednak naukowo uzasadnionym węzłem miłości. Czy to nie piękne. W powieści „Dopasowani” pojawia się taka możliwość i udział w programie biorą miliony ludzi. Jednak fabuła powieści dotyczy tylko niektórych.

Wśród skojarzonych dzięki badaniu DNA znajdują się bardzo różni ludzie. Niektórzy z nich muszą jechać na drugi koniec świata, a inni swą drugą połówkę mają tuż obok siebie. Ponieważ program „Znajdź drugą połówkę” ma solidne podstawy naukowe, powszechnie uważa się, że takie związki są lepsze i stabilne. To lepiej wpływa na możliwości zatrudnienia, na ocenę przez grono znajomych, a nawet na zdolności kredytowe. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie lekceważył programu, w którym uczestniczą już miliony ludzi.

John Marrs potrafi nas zaskoczyć, a nawet zaszokować. Do osób które w ten sposób znajdują swoją drugą wymarzoną połowę należy również Ellie, która odkryła ów gen „drugiej połówki” i stworzyła ogromną korporację o światowym zasięgu, udostępniając badania DNA komercyjnie. Ale to jeszcze nic. Wśród beneficjentów jest psychopata mordujący kobiety, ludzie planujący małżeństwa, których system skojarzył z całkiem innymi osobami, policjantka i przeciętna dziewczyna szukająca miłości. Są to postacie z różnych grup społecznych. Choć akcja rozgrywa się w różnych regionach świata, to głównym miejscem akcji jest Londyn.

Nie zdradzając szczegółów akcji, możemy jedynie stwierdzić, że ta powieść to zarazem thriller psychologiczny, całkiem interesujący romans w nieco egzotycznej scenerii, ale też historia sensacyjna i trochę fantastyczna. Na pewno warto zarezerwować sobie parę wieczorów na lekturę. A potem zastanowić się, jaką część naszego życia chcielibyśmy oddać decyzji naukowego algorytmu. I czy naprawdę naukowego?

Print Friendly, PDF & Email