Autorski przewodnik kulturalny

Pacjentka

Pacjentka Obálka knihy Pacjentka
Alex Michaelides
kryminał, thriller psychologiczny
W.A.B.
2019
książka, epub, mobi
402

Alicia Berenson jest znaną malarką, jej mąż Gabriel fotografem. Miszkają na skraju londyńskiej dzielnicy Hampstead tuż obok wrzosowiska, bo tak zwykle ludzie nazywają jeden z ciekawszych naturalnych parków londyńskich. Wiedzie życie, jakiego można pozazdrościć. Są zamożni i wiedzie im się doskonale. Pewnego wieczoru dochodzi jednak do tragedii. Nie wiadomo dlaczego Alicia zabija męża z kilkoma strzałami z rewolweru. Wydaje się, że wina jej jest bezsporna, ale zagadka tragedii nie zostaje rozwiązana. Kobieta od tego momentu nie wypowiedziała ani słowa. Po kilku latach to ośrodka Grove, w którym jest Alicia, trafia psychoterapeuta Theo Faber. Postanawia on wydobyć pacjentkę z tej swoistej katatonii.

Znany brytyjski dowcip rysunkowy pokazuje rzemieślnika malującego tabliczkę na drzwiach psychoterapeuty. Napis przedstawia się następująco: PSYCHO THE RAPIST. W pewnym sensie ten dowcip stanowi emanację powieści Alexa Michaelidesa „Pacjentka”. Błyskotliwy – trzeba przyznać – debiut pisarski został też dobrze wypromowany. Zatem czytelnicy rzucili się na ten psychologiczny thriller jak na świeże bułeczki.

Czy faktycznie jest to tak wspaniała powieść i czy warto czytać? Bohaterka powieści mieszka w prestiżowej dzielnicy Londynu. Należy do tych, którym materialnie się w życiu udało. Hampstead to dzielnica prestiżowa, jednak to tło w zasadzie tylko posłużyło autorowi do zasygnalizowania pierwotnego miejsca Alicii w łańcuchu pokarmowym. Fabuła skupia się od pierwszych stron na narratorze, którym jest Theo Faber – psychoterapeuta. Ma on przeświadczenie, że będzie w stanie pomóc pacjentce ośrodka Grove, czyli Alicii. To ona jest tytułową pacjentką w szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze.

Trzeba przyznać, że opowiedziana w powieści „Pacjentka” historia jest wciągająca. Od samego początku zastanawiamy się nad tym co wydarzyło się naprawdę. Kontrowersyjna wydaje się postać psychoterapeuty i tu zaskoczenia zabrakło. Autor użył grubej szkicowej kreski, by przedstawić tę postać. Być może specjalnie, by czytelnik zastanowił się nad problemem granic, których ludzie zajmujący się ludzką psychiką, nie powinni przekraczać.

Intryga kryminalna, trochę wbrew nieco naiwnej i powierzchownej konstrukcji powieści, jest jednak doskonała. Do samego końca oczekujemy na rozwiązanie. Nie jest to może arcydzieło w swoim gatunku, ale mocna pozycja w literaturze rozrywkowej, więc na pewno warto książkę uwzględnić w swoich planach

Print Friendly, PDF & Email

Komentarz do “Pacjentka”

Możliwość komentowania została wyłączona.