Autorski przewodnik kulturalny

Wrzask

Wrzask Obálka knihy Wrzask
Izabela Janiszewska
kryminał
Czwarta Strona
2020
książka, epub, mobi
398

Niezależna reporterka Larysa Luboń wpada na trop sadystycznego sponsora, mężczyzny płacącego studentkom za brutalny seks. Tymczasem ekscentryczny policjant Bruno Wilk usiłuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci młodej dziewczyny, która niepokojąco przypomina mu pewną sprawę sprzed lat. [z noty wydawniczej]

“Wrzask” to historia dwójki bohaterów, którzy nieco przypadkiem zaczynają zajmować się tą samą sprawą kryminalną. Larysa Luboń jest reporterką lub raczej dziennikarką śledczą, która pracuje dla jednego ze znanych tytułów prasowych. Po kilkunastu stronach nie sposób nie zauważyć, że ta postać ma wiele wspólnego z Lisbeth Salander, bohaterką głośnego cyklu Stiega Larssona. Obydwie bohaterki mają za sobą traumę z młodości, obydwie są też bezkompromisowe, inteligentne i odważne. Z kolei policjant Bruno Wilk to w pewnym sensie archetyp skomplikowanego detektywa kryminału noir. Można w nim znaleźć cechy bohaterów literackich od Chandlera zaczynając.

Zdaje się, że właśnie oznajmiłem czytelnikom, że odkrywcze postaci bohaterów nie są atutem powieści “Wrzask”. Nie znaczy to jednak, że powieść jest zła. Do zalet książki można zaliczyć świetnie poprowadzoną fabułę i nietuzinkowe rozwiązania akcji. Na plus działają również interesujące postaci drugoplanowe, które często w kryminałach bywają zbyt szkicowo przedstawiane. Intryga kryminalna zmierzająca do odnalezienia prawie genialnego, lecz potwornego mordercy jest zaplanowana szczegółowo i w sposób interesujący.

Nikt nie powinien się nudzić podczas lektury tej książki. Akcja wciąga, narracja prowadzona jest swobodnie i potoczyście. Dwójka głównych bohaterów zaś ma skomplikowane i dobrze umotywowane psychologicznie relacje. Choć autorka nie jest jeszcze popularna, bo “Wrzask” jest powieściowym debiutem, to na pewno dobrze się zapowiada. Scena polskiej literatury kryminalnej stoi przed nią otworem.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code