Kto czyta, nie błądzi.

Dziedzictwo

Dziedzictwo Obálka knihy Dziedzictwo
Jan Morawski
Katarzyna Kwiatkowska
kryminał
Oficynka
2022
książka, mobi, epub
448

Arystokrata, podróżnik i detektyw amator Jan Morawski, podobnie jak w pierwszym tomie swoich przygód, rozwiązuje skomplikowaną i wielopoziomową zagadkę kryminalną w Wielkopolsce. Rzecz dzieje się niedaleko Poznania w majątku Jankowice na początku XX wieku.

Zaledwie parę dni temu trafiła w moje ręce najnowsza część przygód Jana Morawskiego – „Dziedzictwo”. Tym razem Morawski, podróżnik, arystokrata i detektyw musi rozwiązać wyjątkowo skomplikowaną intrygę o charakterze kryminalnym. Niektóre jej wątki będą miały charakter obyczajowy, a inne równie tajemnicze i problematyczne będą dotyczyć polityki. Akcja rozgrywa się w Wielkopolsce, przeważnie w majątku Jankowice pod Poznaniem.

Pałac w Jankowicach należy do rodziny Jankowskich, to wydaje się nawet oczywiste. Jednak szybko dowiadujemy się, że to wcale nie jest ich dziedzictwo. Słowo to w powieści jest zresztą bardzo wieloznaczne i czasami brzmi wręcz złowrogo. Dla dziedzictwa ludzie często gotowi są na czyny zgoła nieetyczne, a czasem na działania przestępcze. Chwilami nawet zastanawiałem się, czy to nie dziedzictwo jest głównym bohaterem powieści, a jednocześnie niebezpiecznym przeciwnikiem detektywa.

Jankowscy chcą by Jankowice stały się ich dziedzictwem. Jeden z gości uważa, że jego dziedzictwem jest rzekome pochodzenie od szwedzkiej rodziny królewskiej. Inny zamierza odzyskać swe dziedzictwo. A jeszcze inny poświęca swe dziedzictwo na rzecz politycznej działalności, która w pruskim państwie na przełomie stuleci nie jest rzeczą bezpieczną dla Polaka. A Jan Morawski musi zedrzeć zasłony milczenia, odkryć matactwa różnych postaci, czasem mających nawet szlachetne intencje. Jednak nikt nie jest tylko dobry, ani też całkiem zły. Nawet nasz bohater ma swoje słabości.

Ponieważ akcja powieści rozgrywa się ponad sto lat temu, ogromnym atutem książki jest dbałość o realia i solidne umocowanie akcji w rzeczywistości z przełomu XIX i XX wieku. Z tym zadaniem autorka poradziła sobie doskonale. Tak więc istotne jest, że uboczne, ale ważne elementy świata przedstawionego nie są dla czytelnika nudnymi opisami. Za to zawsze wiążą się z wydarzeniami. Stanowią kolejne szczeble logicznej konstrukcji, która nieuchronnie prowadzi bohatera ku rozwiązaniu. Zdecydowanie polecam tę książkę.

Print Friendly, PDF & Email