Autorski przewodnik kulturalny

Krąg niewinnych

Krąg niewinnych Obálka knihy Krąg niewinnych
Valentin Musso
kryminał, sensacja
Albatros
2017
książka, epub, mobi
384

Początkiem akcji są dwa morderstwa. Pierwsze z nich jest tajemniczym zabójstwem ucznia elitarnej szkoły w Nicei. Drugie zdarza się w Pirenejach, gdzie zamordowany zostaje przewodnik górski. Brat zamordowanego, były policjant rozpoczyna śledztwo, a wkrótce okazuje się, że obydwa morderstwa mają ze sobą coś wspólnego. Jest coraz więcej tajemnic, a coraz mniej odpowiedzi. Sensacyjna powieść trzyma do końca w napięciu.

Krąg niewinnych to interesująca kryminalna i sensacyjna powieść z ciekawymi wątkami sięgającymi rozmaitych teorii spiskowych na temat tajnych służb, a także teorii o szczególnych zdolnościach i umiejętnościach niektórych ludzi. Pomimo dość skomplikowanej fabuły książkę czyta się z zainteresowaniem dzięki logicznej i płynnej narracji.

Kto może zabić osiemnastoletniego licealistę? Policjantka Justine Néraudeux rozpoczyna dochodzenie w sprawie zabójstwa dokonanego w sposób profesjonalny i szybko odkrywa, że sprawa ma drugie dno. W tym samym czasie w Pirenejach zostaje znaleziony martwy przewodnik górski. Jego brat Vincent, były policjant, rozpoczyna własne śledztwo. I gdy wraz z narzeczoną brata zaczyna coś odkrywać, robi się niebezpiecznie. A potem jest już tylko gorzej.

W tle całej intrygi są tajemnicze postaci powiązane z tajnymi służbami i wydarzenia budzące grozę. Pojawiają się ludzie, którzy rzekomo dla dobra społeczeństwa gotowi są na zbyt wiele, by zwyczajny człowiek mógł to zaakceptować. Czytelnik nie tylko z zapartym tchem może śledzić meandry akcji, ale też zmuszony jest z niepokojem zastanowić się nad tym, czy tajne służby są jeszcze pod czyjąkolwiek kontrolą? A może prawo i zasady demokracji to już tylko pusta wydmuszka?

Oprócz sensacyjno-kryminalnej intrygi pojawiają się motywy paranormalne w pewien sposób powiązane z bardzo dawnymi wierzeniami starożytnego świata. Jednym słowem każdy miłośnik sensacji znajdzie coś dla siebie, a jednocześnie może mieć poczucie niedosytu. Krąg niewinnych to dość wciągająca książka, jeśli pozostawimy naszą rzeczywistość niczym kapelusz odwieszony na wieszak. Jeśli nie będziemy zbyt dociekliwi i krytyczni. Dobra lektura rozrywkowa, ale nic poza tym.

Print Friendly, PDF & Email