Kto czyta, nie błądzi.

Skrucha

Skrucha Obálka knihy Skrucha
Marek Stelar
dramat, kryminał
Filia
2022
książka, epub, mobi
403

Młody aspirant szczecińskiej policji, Dominik Przeworski przypadkiem staje na życiowym rozdrożu. Przeżywa szok, gdy przyłapuje żonę na zdradzie. Zaraz potem zostaje "zesłany" do komendy w Policach. Zaś tamtejszy komendant czyni go dzielnicowym w małym miasteczku Nowe Warpno. To koniec świata, czy tam może wydarzyć się coś, co przykre zesłanie policjanta jakoś zmieni?

„Skrucha” to trzynasta powieść Marka Stelara. To ważne, bo autor tą książką udowadnia, że trzynastka wcale nie jest pechowa. Ta powieść jest jednak całkiem inna niż poprzednie. Bohater książki, młody aspirant szczecińskiej policji Dominik Przeworski wraca do domu i zastaje swą żonę w niedwuznacznej sytuacji z jego kolegą z komendy. Nieco ponoszą go nerwy. Sytuacja ta powoduje następstwa, które całkowicie zmieniają jego życie. Zostaje „zesłany” do jednostki w Policach. Tam z kolei komendant zatrudnia go jako dzielnicowego w miasteczku Nowe Warpno.

Okazało się że życie to nie matematyka, a połówki są trzy i teraz siedział na zadupiu praktycznie na własne życzenie, zastanawiając się nieustannie, co dalej ze sobą zrobić.

Uporządkowany, wręcz pedantyczny Dominik znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Wszelkie plany kariery wzięły w łeb, w tle gdzieś majaczy rozwód, a bohater zajmuje się dyscyplinowaniem drobnych pijaczków i lokalnymi awanturami. Gdy jeden z mieszkańców, znajduje na swej posesji zakopany szkielet, pojawia się szansa na interesujące śledztwo. Jednak okazuje się, że nie śledztwo będzie interesujące, ale odkrycia z przeszłości, dramaty mieszkańców, i swoiste poplątanie dobra i zła.

„Skrucha” ma interesujący wątek kryminalny, który rozbudza ciekawość czytelnika. Jednak główna oś powieści to dylematy młodego policjanta, który stanął na rozdrożu. To z jednej strony. Z drugiej – to dramat sprzed wielu lat, który ma obecnie wiele tragicznych konsekwencji. Powieść zaczyna się, gdy Adam – jedna z powieściowych postaci, w szpitalu otrzymuje okrutną diagnozę. Jest chory na białaczkę. Nie może jednak być biorcą szpiku od brata, bo ten nie jest jego bratem. To aspirant Przeworski odkryje wszystkie elementy tej mrocznej układanki. A prawda będzie bolesna dla wszystkich.

Dramaty na miarę Antygony i Tezeusza mogą się zdarzyć wszędzie. Także w kręgu cywilizacji pogranicza, jak kiedyś nazwał to Orson Scott Card. „Nie wszystkie kąty są proste” – zrozumiał bohater. A Marek Stelar pokazał nam to w mistrzowski sposób.

Print Friendly, PDF & Email