Autorski przewodnik kulturalny

Mag

Mag Obálka knihy Mag
John Fowles
literatura obyczajowa
Zysk i S-ka
2015
książka, epub, mobi
704

Bohaterem powieści jest Nicholas Urfe, młody nauczyciel języka angielskiego, absolwent Oxfordu. Przeżywa kryzys tożsamości, poszukuje sensu życia, praca nauczyciela nie sprawia mu satysfakcji. W Londynie spotyka Australijkę Alison, z którą łączy go długi romans. Sam nie jest pewien swoich, ani do końca jej, uczuć.Postanawia rozstać się z dziewczyną i wyjechać na małą grecką wyspę, gdzie uczyłby angielskiego w ekskluzywnej szkole.

Choć pierwsza część powieści “Mag” opowiada o życiu bohatera w Londynie i jego związku z Alison, to główna część akcji zaczyna się później. Jednak ten wstęp jest ważny. Charakteryzuje bowiem bohatera. Pokazuje jego niezdecydowanie, chwiejność i poczucie braku sensu życia. Nie bez znaczenia jest także jego egoizm.

W końcu Nicholas podejmuje decyzję i przyjmuje posadę nauczyciela w szkole dla chłopców, która znajduje się na greckiej wysepce. Zamyka angielski rozdział swego życia i wyjeżdża. Na wyspie poznaje ekscentrycznego milionera, o którym niewiele wie. Maurice Conchis mieszka w ekskluzywnej posiadłości po drugiej stronie wyspy. Od początku do końca nie wiadomo, kim jest. Zbudował wokół siebie zasłonę zbudowaną z kłamstw, pozorów i niedomówień. A na dodatek w tę grę wciąga Nicholasa, który odtąd nie może być pewny niczego, co będzie przeżywał.

Wgłębiając się w kolejne sceny powieści, mamy wrażenie pewnego deja vu. Pojawiają się skojarzenia z Kafką, poetyka chwilami przypomina “Rękopis znaleziony w Saragossie”. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1965 roku i niewątpliwie wpisywała się w ówcześnie rozwijającą się modę na psychoanalizę i występujący już wtedy na Zachodzie kryzys męskiego wzorca, który zmieniał się w powojennym świecie, pragnącym pokoju.

Nicholas Urfe staje się bezwiednie bohaterem specyficznego teatru. Najpierw usiłuje mu wmówić, że dochodzi do przeplatania się różnych czasów, inscenizuje nawet epizod z minionej wojny. Potem wmawia bohaterowi, że kobieta, którą się fascynuje jest schizofreniczką, a on sam psychiatrą. Wreszcie okazuje się, że Nicholas jest mimowolnym aktorem wielkiego spektaklu. Mag Maurice potrafi wplątać Nicholasa w mistyfikację, w którą zaangażował nawet Alison.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code