Kto czyta, nie błądzi.

Historia ucieczki

Historia ucieczki Obálka knihy Historia ucieczki
Genialna przyjaciółka
Elena Ferrante
literatura obyczajowa
Sonia Draga
2017
książka, epub, mobi
520

Trzeci tom opowieści o Elenie i Lili, dwóch przyjaciółkach z Neapolu. Są już dorosłe, każda ma własne życie, a rzecz rozgrywa się w latach siedemdziesiątych. Elena skończyła studia, napisała i wydała książkę, która stałą się popularna. Otwierają się przed nią drzwi do świata ludzi wykształconych i zamożnych. Lila zaś ma synka, opuściła zamożnego męża i ciężko pracuje za niewielką pensję. Pewnego dnia los znów każe się im spotkać.

Historia ucieczki Eleny Ferrante jest już trzecią częścią opowieści o dwóch przyjaciółkach z biednej dzielnicy Neapolu. Są już lata siedemdziesiate XX wieku, a bohaterki są już dorosłymi kobietami. Każda z nich przeszła zupełnie inną drogę życiową, lecz pomimo problemów i dzielących ich czasem emocji, nadal się przyjaźnią. Widują się rzadziej, bowiem każda z nich ma też własne intensywne życie. Wszystko to dzieje się w bardzo realistycznie opisanym środowisku społecznym. Polityka i problemy dnia codziennego przestają dla bohaterek być czymś odległym.

Elena kończy studia, wydaje książkę, która staje się bestsellerem. Poznaje chłopaka z inteligenckiej rodziny, z którym się związuje. Wydaje się, że drzwi do innego świata otworzyły się szeroko dla biednej dziewczyny z Neapolu. Lila z kolei ma problemy. Porzuca zamożnego męża i dobrobyt, bo pragnie odzyskać własną tożsamość i wolność. Jednak życie nie układa się dobrze dziewczynie, której brak wykształcenia. Pomimo inteligencji i zdolności nie jest jej łatwo. Pracuje w fabryce. Ma niewielką pensję, sama wychowuje synka i boryka się z problemami, które dla Eleny stały się przeszłością. Już w poprzednim tomie czytelnik mógł się przekonać, że często największym wrogiem dla siebie jest sama Lila. Jest kobietą o wielkich i niezrealizowanych ambicjach, ale jej charakter nie jest łatwy.

Historia ucieczki to tytuł dość symboliczny, ponieważ w pewnym sensie obydwie przyjaciółki przed czymś uciekają. Jeśli pamiętamy, początek powieści Genialna przyjaciółka, to Lila marzyła o takiej ucieczce od dawna. Miała to być ucieczka permanentna. Marzyła, by zatrzeć ślady po dotychczasowym życiu i zniknąć dla wszystkich. Także dla swojego już dorosłego syna.

Print Friendly, PDF & Email