Autorski przewodnik kulturalny

Historia nowego nazwiska

Historia nowego nazwiska Obálka knihy Historia nowego nazwiska
Genialna przyjaciółka
Elena Ferrante
literatura obyczajowa
Sonia Draga
2017
książka, epub, mobi
600

Lila i Elena mają po szesnaście lat i obie czują, że znalazły się w ślepym zaułku. Lila dopiero wyszła za mąż, ale przyjęcie nazwiska męża wiąże się dla niej z utratą własnej tożsamości. Elena to wzorowa uczennica, ale właśnie podczas ślubu przyjaciółki odkrywa, że nie czuje się dobrze ani w dzielnicy, ani poza nią. [z noty wydawniczej]

Druga część opowieści Eleny Ferrante wydaje się od początku bardziej interesująca. Historia nowego nazwiska to kontynuacja losów dwóch dziewczynek żyjących w biednej dzielnicy Neapolu w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pierwsza część powieści kończy się zamążpójściem Liny zwanej przez przyjaciółkę Lilą. Teraz poznajemy dalsze losy przyjaciółek.

Elena jest uczennicą liceum. Przeważnie stara się być prymuską, ale nie jest to proste. Jej rodzina jest biedna, a zdobycie wykształcenia nie jest ważnym priorytetem dla jej rodziców. Dziewczyna coraz częściej zauważa, że dzielnica w której się urodziła, staje się obca. Z drugiej zaś strony, ten nowy świat, do którego aspiruje, wciąż pozostaje poza jej zasięgiem. Lila wyszła za mąż i pozory mogłyby wskazywać, że powinna być szczęśliwa. Jednak tak nie jest. Historia nowego nazwiska to w sporej mierze opowieść o małżeństwie i próbach bohaterki, by zachować autonomię i niezależność.

Ważną częścią powieści stają się też okoliczności społeczne i polityczne. Warto przypomnieć, że do dramatycznych podziałów w społeczeństwie doszło, gdy władzę objął Mussolini. Pomimo wojny i doświadczeń tamtego okresu podziały nie znikły. Powojenne Włochy to nie tylko klasyczne podziały klasowe. W Neapolu, który leży na południu Włoch, to również ciągłe starcia pomiędzy zwolennikami partii lewicowych i komunistów, a bojówkami inspirowanymi przez mafię, która rządzi miastem. Powojenne Włochy są krajem, w którym te pęknięcia społeczne są ostro widoczne, a na biednym południu są szczególnie drastyczne.

Czy obie przyjaciółki odnajdą swe miejsce w życiu i jak potoczą się ich dalsze losy, przeczytamy w kolejnej części powieści. Przed nami jeszcze dwa tomy.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code