Autorski przewodnik kulturalny

Wymazani z pamięci

Wymazani z pamięci Obálka knihy Wymazani z pamięci
Piotr Borlik
kryminał
Prószyński i S-ka
2020
książka, epub, mobi
392

Policja w Gdańsku otrzymuje zgłoszenie o błąkającej się po mieście grupie dzieci. Okazuje się, ze są to dzieci w różnym wieku, które wcześniej zaginęły. Są w różnym wieku i daty ich zaginięcia są różne, ale łączy je wspólna cecha, nic nie pamiętają. Tak rozpoczyna się akcja nowego kryminału Piotra Borlika.

„Wymazani z pamięci” to historia o różnych dzieciach, które zaginęły, a później niespodziewanie się znalazły. Dzieci są w różnym wieku. Niektóre zaginęły niedawno, inne kilka lat wcześniej. Policja odnalazła je, gdy błąkały się ulicami Gdańska. Oczywiście zostali zawiadomieni rodzice i zaginieni wracają do domów. Ale ich rodziny zauważają zmiany. Dla policji wciąż jest zagadką, jak odnalazły się dzieci, gdzie były i dlaczego nic nie pamiętają.

Radość rodzin, które odzyskały dzieci, szybko zmienia się w niepokój. Dzieci zachowują się inaczej, czasem dziwnie i niepokojąco. Dziwne jest także to, że zgodnie twierdzą, że nie pamiętają niczego z okresu porwania. Ich wypowiedzi na ten temat nie są jednak wiarygodne, brzmią raczej jak wyuczona lekcja. Z drugiej strony w ich zachowaniach jest coś, co budzi lęk. Wszystkie boją się ciemności i zdarzają im się wówczas dziwne zachowania.

„Wymazani z pamięci” to historia kryminalna, która doskonale się zaczyna. Czytelnik nie wie, czego może się spodziewać. Wydarzenia początkowo widzimy z perspektywy policjantów i rodzin. Możliwości dalszego rozwoju akcji są różne. Nie wiemy, czy będziemy mieli do czynienia z kryminałem, horrorem, czy fantastyką. Autor umiejętnie tworzy atmosferę tajemniczości. Ciekawie przeplata się kilka różnych wątków, które ostatecznie okazują się powiązane osobami odnalezionych dzieci. Nie można autorowi zarzucić powierzchowności.

Niestety bliżej końca ta misterna układanka się rozsypuje i budzi rozczarowanie. Książkę czyta się jednym tchem, fabula wciąga, a bohaterowie są interesującymi postaciami. Jednak zakończenie rozczarowuje. I to oczywiście wpływa na ostateczną ocenę książki. Mimo to czas poświęcony na czytanie tej książki nie będzie czasem zmarnowanym.

Print Friendly, PDF & Email