Kto czyta, nie błądzi.

Zima przed burzą

Zima przed burzą Obálka knihy Zima przed burzą
Księga Całości
Feliks W. Kres
fantasy
Fabryka Słów
2024
książka, mobi, epub
800

Przed laty toczyła się bitwa Szerni z Alerem i dziś nikt nie spodziewa się, że dojdzie do następnej. A jednak. Mieszkańcy Aleru tysiącami przekraczają granicę Wiecznego Imperium tak, jakby przed czymś uciekali ze swojej ziemi. Cesarstwo szykuje się do wojny - być może ostatecznej - ale jest kolosem na glinianych nogach. Bez pomocy Dartanu cała cywilizacja Szerni może być zagrożona.

W połowie lat dziewięćdziesiątych powstała pierwsza opowieść z cyklu „Szerń i Szerer”, później nazwanego „Księgą całości”. „Zima przed burzą” jest drugą powieścią z tego cyklu wydaną już po śmierci autora. Czytelnikom pozostaje mieć tylko nadzieję, że Feliks W. Kres zdążył napisać zakończenie, bo ta powieść pozostawia nas w niepewności. Poznajemy nowych bohaterów i spotykamy wcześniej poznanych. Widzimy jak rozwija się akcja, ale brakuje puenty.

Nad światem unoszą się pasma Szerni, które są potęgą bezrozumną, ale kreującą rozumny świat. W tym świecie oprócz ludzi rozumne są jeszcze koty i sępy. Z sępami nie chcielibyście się spotkać. Jednak część tego świata opanowana jest przez wstęgi Aleru. Ludzie nie wiedzą, co to jest. Sądzą jednak, że może to być coś podobnego do Szerni. Aler wytworzył dwa plemiona. Alerowie srebrni są rasą rozumną, dysponują mową i są w stadium dość prymitywnej cywilizacji. Plemiona złotych Alerów są bliższe zwierzętom, lecz są groźne z powodu swej zajadłości i niepohamowanej agresji.

Większość ludzi nie ma pojęcia o tym, ale są ludzie na pograniczu, którzy pewną wiedzą dysponują. Grupę bohaterów, którzy wypełniają tajną misję w służbie Imperium, poznajemy w tej powieści. Ich meldunki trafiają bezpośrednio na biurko księcia małżonka cesarzowej. Mianowany został dowódcą armii. Spoczywa na nim wielki ciężar i wielka odpowiedzialność. Jednocześni znani nam mędrcy Szerni, próbują skłonić do porozumienia władczynię dwóch potęg. Cesarzową Armektanu i Królową Dartanu.

Po tygodniu, miesiącu albo roku masz wiedzę, której wcześniej nie miałeś, bo znasz skutki pójścia w prawo zamiast w lewo. Gdy ktoś przy tobie mówi o przeszłości, że zrobiłby coś lepiej od ciebie, nie słuchaj go. To głupiec. Nie był tobą ani na twoim miejscu. A gdyby był, to może zrobiłby to lepiej, może gorzej, nikt tego nigdy nie sprawdzi. Mądrzyć się po latach umie wielu.

„Zima przed burzą” ukazuje nowe wyzwanie dla Szereru. Alerowie opuszczają swą ziemię, prąc wciąż dalej. Co się dzieje na ziemiach Aleru? Czy dwie władczynie będą się w stanie porozumieć? Nie wszystkie pytania doczekają się odpowiedzi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*