Autorski przewodnik kulturalny

Lot 202

Lot 202 Obálka knihy Lot 202
Remigiusz Mróz
thriller polityczny, political fiction
Filia
2020
książka, epub, mobi
512

Postaci głównych w tej powieści jest kilka i ich znaczenie dla rozwoju akcji jest w zasadzie równorzędne. Jednak postać policjantki Agnieszki Oliwy jest kluczowa. To ona jest klamrą łączącą początek i koniec zdarzeń. Rzecz rozpoczyna się pewnego ranka w Opolu, gdzie policja odkrywa bardzo dziwne morderstwo upozowane na samobójstwo. Chwilę potem okazuje się, że ma ono związek z lotem premiera do Kanady tego samego ranka. Trzymający w napięciu thriller polityczny i sensacyjny.

Remigiusz Mróz należy do pisarzy tyleż płodnych co nierównych. Jego książki ocierały się wielokrotnie o granice kiczu i grafomanii. Często pisał szybko, pośpiesznie i bez należytej dbałości o realia. Jednak czyta się jego książki zawsze łatwo, ponieważ zawsze dba o wartką i płynną narrację. Tak jest też w przypadku nowej powieści „Lot 202”. Choć nie wiem, czy słowo nowa jest tu na miejscu. W posłowiu autor wyjaśnia, że ta książka powstała siedem lat temu i najzwyczajniej przeleżała w szufladzie czekając na przypływ weny pisarskiej, aby ją odpowiednio zredagować i dokończyć.

„Lot 202” został napisany zgodnie z nieśmiertelna zasadą Alfreda Hitchcocka. Mistrz kina miał bowiem mówić, że dobre kino powinno zaczynać się od trzęsienia Ziemi, a potem napięcie powinno wciąż rosnąć. Nie da się ukryć, że ta zasada została przez autora wdrożona bez żadnych odstępstw. Akcja rozpoczyna się w Opolu, gdy nad ranem Agnieszka Oliwa pojawia się w typowym miejskim bloku, gdzie prawdopodobnie ktoś popełnił samobójstwo. Lecz od tego momentu wydarzenia przyśpieszają. Śledczy szybko dochodzą do wniosku, że to nie było samobójstwo. Odnajdują kolejne ślady, które prowadzą ich dalej. Na koniec znajdują list, z którego jasno wynika, że ktoś chce dokonać zamachu na premiera.

Od tego momentu wkraczamy w dziedzinę political fiction. Postacie, które występują, są nam znane z politycznego cyklu „W kręgach władzy„. Dwa tomy tego cyklu opowiadają o Polsce, ale nieco innej. To rodzaj politycznej fantastyki. Premierem jest przywódca konserwatywnej partii, która przypomina nieco PiS, ale ten sprzed lat. Za to premier ani trochę nie przypomina Kaczyńskiego. Raczej Tuska. Mam wrażenie, że klasa polityczna w tym cyklu jest projekcją wyobrażeń autora, jaka powinna być, a nie jaka jest.

Wracajmy jednak do fabuły. Premier udaje się do Kanady rejsowym dreamlinerem. Opolscy policjanci wszczynają alarm, ale samolot już wystartował. Zostaną postawione na nogi wszystkie władze i służby w Polsce. Napięcie rośnie.

Print Friendly, PDF & Email