Autorski przewodnik kulturalny

Pustkowia

Pustkowia Obálka knihy Pustkowia
Blake Crouch
thriller, kryminał
Replika
2011
książka, epub, mobi
304

Pisarz Andrew Thomas wiedzie dość uporządkowane i spokojne życie. Mieszka w domu nad jeziorem, gdzie spędza większość czasu. Właśnie ukończył kolejną powieść i czeka go kilka wyjazdów związanych z jej promowaniem. Jednak tajemniczy list, który znajduje w swojej skrzynce, zmusza go do całkowitej zmiany planów.

“Pustkowia” to dość klasyczny thriller kryminalny, który rozgrywa się w typowych amerykańskich dekoracjach, jak wiele innych powieści Blake’a Croucha. Jeśli ktoś nie zna tego autora, to zapewne zna serial z pogranicza fantastyki i horroru – Wayward Pines – który został zrealizowany na podstawie cyklu książek tego pisarza. A to zachęca do lektury.

Bohaterem powieści jest Andrew Thomas, który wiedzie raczej spokojne życie w podmiejskim domu nad jeziorem. Właśnie skończył kolejną powieść, więc następne tygodnie spędzi podróżując, ponieważ będzie promował swą nową książkę. Jednak wszystko się zmienia. Andrew znajduje w swojej skrzynce tajemniczy list. Nadawca informuje go, że na jego posiadłości znajdzie zwłoki. Ma znaleźć kartkę z numerem telefonu, którą nadawca ukrył w ubraniu ofiary. W przeciwnym razie policja otrzyma informację i dowody świadczące na niekorzyść pisarza.

Tak zaczyna się kilkumiesięczna gehenna autora. Nieznany sprawca zmienia jego życie w piekło. Jednak szybko okazuje się, że jest to również wędrówka w przeszłość. Zaś bohater i jednocześnie narrator powieści musi wykazać się ogromną determinacją i odwagą, by z tej sytuacji wyjść cało. Fabuła utworu przypomina nieco rosyjskie matrioszki. Gdy już wydaje się nam, ze wiemy dokąd prowadzi nas narrator, okazuje się, że w środku obecnej kryje się kolejna tajemnica, kolejna zagadka.

“Pustkowia” to thriller dla czytelników o mocnych nerwach. Na pewno nie będziecie się nudzić, choć niektóre aspekty akcji mogą wydawać się mocno nieprawdopodobne.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code