Autorski przewodnik kulturalny

Miasto duchów

Miasto duchów Obálka knihy Miasto duchów
Christian Abell
Krzysztof Bochus
kryminał
Skarpa Warszawska
2019
książka, epub, mobi
334

Christian Abell ponownie prowadzi śledztwo w Gdańsku. Jest rok 1944 i klęska hitlerowskich Niemiec jest już przesądzona. Wraz z nimi upadnie i Gdańsk od lat włączony do Rzeszy. Dawny radca kryminalny Kripo mieszka w Holandii, a tymczasem W bazie wojennej w Gdyni zamordowanych zostaje dwóch wysokich oficerów marynarki wojennej. Jednocześnie w Rotterdamie znika bez śladu córka radcy Abella. Czy te wydarzenia łączą się ze sobą, czy też jest to zbieg okoliczności?

„Miasto duchów” to Gdańsk w przededniu upadku hitlerowskiej Rzeszy, która miała trwać tysiąc lat, a podpalić świat i zrujnowała Niemcy. Radca kryminalny Abell już przed wojną musiał opuścić swoje miasto. Naraził się bardzo wpływowym osobistościom z nazistowskiej „elity”. Zaszkodził ich brudnym interesom i tylko niespodziewanej interwencji swego współpracownika zawdzięczał wolność i możliwość wyjazdu. Zamieszkał w Holandii, ożenił się z Gabi i pod koniec wojny ma pięcioletnią córkę.

Dziecko znika w tajemniczy sposób, a radca dostaje list, który kieruje go do Gdańska. Jednocześnie dawny kolega z czasów pierwszej wojny prosi go o specjalne śledztwo. W bazie Kriegsmarine zostało bowiem zamordowanych dwóch oficerów. Jeśli Abell weźmie udział w śledztwie, będzie mógł też szukać córki. Od samego początku sprawa wygląda na prawie beznadziejną, ale Christian Abell latwo się nie poddaje.

Dzięki współpracującemu z nim wachmistrzowi, który doskonale zna niekoniecznie dobre tajemnice Gdańska, Abell przekonuje się, że jego córka jeszcze żyje, ale oprócz jej odnalezienia musi też rozwikłać sprawę morderstwa dwóch oficerów marynarki. Okazuje się, że intryga jest bardzo zagmatwana. W tle jest piękna kobieta, być może szpieg, a także odrodzona loża masońska, do której należeli obydwaj oficerowie. Miasto duchów wciąż jeszcze ma wiele tajemnic.

Cykl przygód Abella kończy się zdecydowanie mocnym akcentem. Wielka zaletą książek Krzysztofa Bochusa jest bardzo umiejętne wplatanie wydarzeń i miejsc historycznych w kryminalną fabułę, która wciąż trzyma czytelnika w napięciu. Współczesny polski odbiorca, nawet znając dobrze historię Pomorza Gdańskiego, nie będzie czuł się znudzony.

Print Friendly, PDF & Email