Autorski przewodnik kulturalny

Szkarłatna głębia

Szkarłatna głębia Obálka knihy Szkarłatna głębia
Christian Abell
Krzysztof Bochus
kryminał
Muza
2018
książka, epub, mobi
416

Jest rok 1934. Formalnie Wolne Miasto Gdańsk wciąż jest niezależne, ale to już tylko pozory. Nazistowska ideologia opanowała serca i umysły. Christian Abell wie, że dawny świat odchodzi bezpowrotnie, choć nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo. Tymczasem wciąż jest radcą policji kryminalnej i musi się zmierzyć z tajemniczym, być może rytualnym morderstwem, które miało miejsce we wspólnocie mennonitów.

„Szkarłatna głębia” to trzecia część kryminalnej tetralogii Krzysztofa Bochusa z akcją umiejscowioną w przedwojennym Gdańsku. Tym razem Christian Abell musi się zmierzyć z wyjątkowo niebezpiecznym przeciwnikiem. We wspólnocie mennonitów zostaje dokonane bardzo krwawe i okrutne morderstwo. Ponieważ mennonici są bardzo zamkniętą i hermetyczną wspólnotą, pochodzących z Holandii osadników, śledztwo nie jest łatwe. Kilka dni później zostaje dokonane kolejne zabójstwo w podobnym stylu. To kieruje podejrzenia w stronę jakichś bardzo zadawnionych porachunków, które mają źródło w przeszłości.

Okazuje się, że żona pierwszej ofiary, popełniła niegdyś samobójstwo. Na horyzoncie zdarzeń pojawia się też ekscentryczny bogacz, być może dawny kochanek, którego interesy dalekie są od przejrzystości. Abell musi rozplątać bardzo skomplikowaną intrygę. Część śledztwa toczy się poza obszarem Gdańska, więc policjant musi zdobyć zezwolenie na działanie w Prusach. W śledztwie splatają się brudne interesy i wielkie pieniądze z jednej strony, a z drugiej tajemnice małej wspólnoty. Sam Christian Abell przeżywa kryzys w związku z Gabi i z pożądaniem spogląda na córkę ofiary morderstwa. Tak oto mieszają się wątki zbrodni i życia prywatnego policjanta.

Nie tylko hermetyczna wspólnota mennonitów utrudnia mu śledztwo. Przypadkiem radca kryminalny wpada na trop afery o sporym zasięgu. Okazuje się więc, że ma kolejnych potężnych wrogów. Przestępców w tej historii jest wielu, ale nie wszyscy mają powiązania z morderstwami. „Szkarłatna głębia” to jak dotychczas najlepszy tom cyklu, powieść trzyma czytelnika w napięciu od początku do końca. Wielką zaletą książki jest nie tylko płynna i swobodna narracja, ale także umiejętne łącznie wątków śledztwa z prywatnym życiem bohatera.

Print Friendly, PDF & Email