Autorski przewodnik kulturalny

Najsłabsze ogniwo

Najsłabsze ogniwo Obálka knihy Najsłabsze ogniwo
Robert Małecki
kryminał
Czwarta Strona
2021
książka, epub, mobi
386

Najsłabsze ogniwo to pasjonujący kryminał i jednocześnie opowieść o tajemnicach wśród najbliższych. To właśnie te tajemnice okazują się przyczyną tragedii. Pisarz Piotr Warot staje wobec zagadki zniknięcia brata i jego dziewczyny, musi odkryć najsłabsze ogniwo w długim łańcuchu tajemnic i kłamstw.

„Najsłabsze ogniwo” Roberta Małeckiego brałem do rąk z pewnym zakłopotaniem. Dwie wcześniejsze powieści, w których występowała narracja pierwszoosobowa z kobietą w roli głównej, nie wzbudziły mojego zachwytu. Małecki z taką narracją przekombinował, postaci nie były szczególnie wiarygodne, irytowały płycizny psychologiczne, choć akcji nie można nic było zarzucić.

Jednak tym razem poszło lepiej. Bohaterem powieści jest pisarz Piotr Warot, który pewnego dnia staje wobec niebezpiecznych wydarzeń, które dotykają jego rodzinę. Najpierw znika jego brat. Trochę lekkoduch, który wciąż nie chce się ustatkować. Jednak okazuje się, że – jak kamień w wodę – zapada się narzeczona brata. Rodzina zaczyna się niepokoić. Policja wręcz podejrzewa pisarza, bo był ostatnią osobą, która widziała Alinę żywą. Do tego znika syn sąsiadów i znów okazuje się, że ostatni widział go Piotr Warot. Rodzice nastolatka do pisarza są nastawieni co najmniej podejrzliwie.

Pisarz nie ufa policji i zaczyna prowadzić własne śledztwo. Niestety okazuje się, że sieć sekretów w rodzinie jest tak duża, że trudno znaleźć to „najsłabsze ogniwo” w ogromnym łańcuchu tajemnic i kłamstw. Aż się chce przypomnieć słowa znanej polskiej autorki kryminałów, że tylko martwi nie kłamią. Akcja kryminału rozwija się dynamicznie i czytelnik nie uniknie zaskoczeń aż do samego końca.

Miło stwierdzić, że Małecki wrócił na poletko, które uprawia od lat i robi to dobrze. Mamy do czynienia z rasowym kryminałem, który wciąga i nie pozwala się nudzić. Drobne zastrzeżenia bym miał, ale po co. Wolę się cieszyć wartką akcją i potoczystą narracją.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*