Autorski przewodnik kulturalny

Tabula rasa

Tabula rasa Obálka knihy Tabula rasa
thriller psychologiczny
Netflix
serial (9 odcinków)
Kaat Beels, Jonas Govaerts
Veerle Baetens, Stijn Van Opstal, Jeroen Perceval, Peter Van den Begin
VRT

Bohaterka serialu cierpi na amnezję. Dobrze pamięta dawne wydarzenia, swoją rodzinę, rodziców i siostrę, swoje małżeństwo, ale zapomina wszystkie nowe wydarzenia. Serial zaczyna się w zamkniętym oddziale psychiatrycznym, gdzie zamknięto bohaterkę serialu na wniosek policji. Mie coś wie o zaginięciu człowieka, którego szuka policja, jest podejrzaną, ale sama nie potrafi sobie niczego przypomnieć.

Akcja rozpoczyna się od mrocznych psychodelicznych scen. Kobieta imieniem Mie znajduje się w szpitalu psychiatrycznym. Codziennie budzi się i nie pamięta wydarzeń ostatnich dni. Ma wrażenie, że wszyscy ją okłamują i czegoś od niej chcą. W szpitalu odwiedza ją chwilami dziwny inspektor policji, rodzina, psychiatra lecząca ją wcześniej, która również nie wzbudza zaufania, a do tego wśród pacjentów jest diaboliczny Vronsky, który bohaterkę początkowo przeraża. Wszyscy coś przed nią ukrywają, nikt nie mówi jej prawdy, a wszyscy czegoś od niej chcą.

Mie ma zeszyt, w którym rysuje i opisuje swoje wrażenia i drobne okruchy przeszłości, które pojawiają się oszczędnie w jej pamięci. Kolejne sceny w serialu na przemian pokazują nam „dzisiaj”, czyli kolejne dni w szpitalu i to co było dawniej, kilka miesiący, czy tygodni wcześniej. Poznajemy kolejne fragmenty życia bohaterki w sposób nieliniowy, ponieważ nieliniowo odzyskuje ona pamięć. Dość szybko dowiadujemy się, że Mie jest podejrzaną w związku z zaginięciem bez śladu pewnego człowieka. Czy ma z tym związek? Kim on był? Co wiedzą na ten temat członkowie jej rodziny?

Tabula rasa czyli niepamięć

Powoli wraz z bohaterką widz dowiaduje się kolejnych nowych rzeczy. Determinacja bohaterki powoduje, ze powoli z drobnych okruchów rzeczywistości składa całą narrację o tym kim jest i co się wydarzyło. I te kolejno odsłaniane tajemnice pokazują, że wiele spraw wygląda inaczej, niż na początku się wydawało. Przeżywamy fascynującą i niepokojącą wizję głównej bohaterki. Przeżywamy jej sny i zaczynamy je odróżniać od rzeczywistości.

Ten belgijski serial jest jednym z najlepszych w ostatnich latach połączeń psychologicznego thrillera ze skomplikowaną intrygą kryminalną, ocierającą się miejscami o horror. Mało u nas znani aktorzy pokazują ogromna klasę i tworzą wybitne kreacje. Zdecydowanie jest to serial, który warto polecić. Nikt nie będzie się przy nim nudzić.

Print Friendly, PDF & Email