Kto czyta, nie błądzi.

Zachowaj spokój

Zachowaj spokój Obálka knihy Zachowaj spokój
Harlan Coben
kryminał
Netflix
2022
miniserial
Michał Gazda, Bartosz Konopka
Magdalena Boczarska, Leszek Lichota, Grzegorz Damięcki, Agata Łabno, Jacek Poniedziałęk, Mirosław Zbrojewicz,
Harlan Coben, Dagmara Bończyk, Andrzej Muszyński

"Zachowaj spokój" to produkcja własna Netflixa. Akcję miniserialu, który powstał na podstawie powieści Harlana Cobena, przeniesiono do Warszawy, zaś wszystkie role zagrali polscy aktorzy. Akcja rozgrywa się na podmiejskim zamożnym osiedlu. Licealiści z bogatych domów wplątali się w niebezpieczną aferę kryminalną.

Zachowaj spokój – łatwo powiedzieć, a trudniej wykonać, gdy już w pierwszym odcinku znika osiemnastoletni licealista Adam. Wcześniej jego rodzice postanowili zainstalować na jego telefonie aplikację kontrolującą, bo po nagłej śmierci kolegi, chłopak zachowywał się bardzo dziwnie. Matka, która wyrusza na poszukiwanie syna zostaje pobita. A aplikacja szpiegowska, jak się okazuje nie jest szczególnie przydatna. Na dodatek mieszkająca w sąsiedztwie dziewczyna Adama wyraźnie kłamie i wprowadza jego rodziców w błąd.

Mieszkańcy zamożnego osiedla zaczynają mieć coraz więcej zmartwień i jak się zaczynają domyślać widzowie, wszyscy starają się coś ukryć przed rodzicami. Akcja rozwija się coraz bardziej wielowątkowo. Na terenie, gdzie często przebywa młodzież, znaleziono zwłoki. Policja rozpoczyna śledztwo, które powoli zaczyna się łączyć również z głównymi bohaterami.

„Zachowaj spokój” to naprawdę zgrabnie zrealizowany kryminał, który nie pozwoli nam się nudzić podczas oglądania. Akcja przepleciona jest zgrabnie i w sposób nienachalny z pewnymi dość oczywistymi prawdami życiowymi. Nad nim czasem warto się chwilę zastanowić. Na podkreślenie zasługują też dobre ujęcia Warszawy i jej okolic, które pokazują, że cywilizacyjnie Polska nie odstaje już od innych krajów zachodnich.

Ostatecznie wszystko kończy się szczęśliwie. Ale czy na pewno? Harlan Coben nie jest zwolennikiem łatwych rozwiązań. A widz będzie musiał sam rozstrzygnąć kilka niewiadomych. Jaka naprawdę była rola Adama w aferze, której skutkiem stała się śmierć jego szkolnego kolegi? Jaką postacią jest naprawdę dwunastoletnia Jaśmina, która przyjaźni się z córką głównych bohaterów? I czy to co zobaczyliśmy jest naprawdę szczęśliwym zakończeniem?

Print Friendly, PDF & Email