Kto czyta, nie błądzi.

Gra

Gra Obálka knihy Gra
Sara Antczak
Filia
2022
książka, mobi, epub
469

Sześcioro młodych ludzi spotyka się w lesie. Dopiero się poznają i nic ich nie łączy. Mają udział wziąć w szczególnej grze. To mają być podchody. Ta szóstka musi się szybko zgrać i zaufać sobie, bo będą jedną grupą. Jednak motywacje przystąpienia do gry są wśród nich całkiem różne.

„Gra” to dość modna konwencja fabuły o charakterze często kryminalnym lub sensacyjnym. Zainteresowani na pewno przypomną sobie film z roku 1997 o identycznym tytule. Zagrał w nim Michael Douglas. Zwykle te fabuły można podzielić na dwie grupy. Jedna to przygody ludzi żądnych wrażeń, którzy przystępują do pasjonującej rozgrywki paramilitarnej i podczas niej coś nagle się zmienia. Druga grupa filmów i książek przedstawia sytuację polowania, gdy część graczy zostaje szantażem lub przemocą zmuszona do udziału.

„Gra” Sary Antczak wydaje się należeć do pierwszej kategorii, choć już w trakcie rozgrywki okazuje się, że część graczy została zwabiona podstępem, a inni w zasadzie nie mieli wyboru. Ponieważ kolejno różni bohaterowie dostają rolę narratora, dowiadujemy się o nich czegoś więcej. Na początek jest więc młoda dziennikarka Wiktoria, która dołącza do gry w poszukiwaniu siostry swej przyjaciółki. To ona początkowo ma do ukrycia najwięcej, bo nawet nie podaje swego prawdziwego imienia.

Jest też Daniel, z wyglądu dresiarz i członek chuligańskiej grupy kiboli, który skrywa mroczną tajemnicę. Jest również młody programista Tymon oraz zbuntowana outsiderka Lana. Postacią, która nie pasuje jest zbyt delikatna i bojaźliwa Marika. Zaś liderem grupy staje się Aleks, sprawny fizycznie, o dominującej osobowości. Mijają kolejne godziny podchodów, a czytelnik zaczyna się dowiadywać rozmaitych wydarzeń z przeszłości bohaterów.

Fabuła jest interesująca i obfituje w zaskakujące zwroty akcji. Jednak mnie chwilami drażniła metoda nieustannych zmian narratora. Jest to dość nieznośna maniera, która w ciągu ostatnich lat pojawiła się we wszystkich prawie powieściach polskich autorów młodszych pokoleń. Wygląda to tak, jak by wszyscy kończyli ten sam kurs „creative writing” i poradzono im taki sposób budowania napięcia. Pomimo tych zastrzeżeń książkę polecam. Jest to doskonała rozrywka.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*