Kto czyta, nie błądzi.

Cuda za rogiem

Cuda za rogiem Obálka knihy Cuda za rogiem
Keigo Higashino
realizm magiczny
Otwarte
2018
książka, mobi, epub
336

Shōta, Atsuya i Kōhei – trzej złodzieje trafiają do opuszczonego sklepu, mają zamiar przeczekać w nim do rana ewentualny i spodziewany pościg policji. Gdy rozglądają się po pustym budynku, przez szparę pod oknem ktoś wrzuca do sklepu list. Okazuje się, że młoda kobieta prosi w nim o poradę. Uruchamia to swoistą lawinę wydarzeń.

„Cuda za rogiem” rozpoczynają się dość zwyczajnie. Shōta, Atsuya i Kōhei schronili się w starym opuszczonym budynku. Kiedyś było tam mieszkanie i sklep, który prowadził pan Yūji Namiya. Jednak właściciel umarł dawno temu, a domek stoi opuszczony. Nagle przez szparę w rolecie wpada list. Bohaterowie są zarazem zdziwieni i nieco przerażeni. Młoda kobieta o pseudonimie Księżycowy Królik prosi o poradę.

Bohaterowie, nie od razu wprawdzie, ale po jakimś czasie zaczynają rozumieć, że docierają do nich pytania z przeszłości, a ich odpowiedzi również trafiają w przeszłość. Jak ludzie z pierwszej dekady obecnego stulecia mogą pomóc tym, których problemy zaistniały ponad trzydzieści lat wcześniej? Być może autorzy pytań nie żyją już, gdy bohaterowie piszą do nich. Co mogą im radzić współcześni ludzie. „Cuda za rogiem” zmuszają czytelnika do refleksji.

Czytanie tej książki to czas refleksji. Zaczynamy się zastanawiać, co powiedzielibyśmy samym sobie sprzed lat, gdybyśmy mieli taką możliwość? A jednocześnie mamy świadomość, że mógłby powstać tzw. efekt motyla. Jak wiele można byłoby zmienić w przeszłości, żebyśmy za bardzo nie zmienili całkowicie swojego losu? Większość fantastycznych powieści, w których czas odgrywa szczególną rolę, prowokuje takie przemyślenia. Ale Keigo Higashino robi to szczególnie dobrze. Nie proponuje czytelnikowi łatwego optymizmu, ani też fatalistycznego determinizmu. Zmusza do myślenia i uwolnienia własnych emocji.

Pojawiają się kolejne listy z przeszłości, kolejne postaci i kolejne skomplikowane losy ludzi. Czy Shōta, Atsuya i Kōhei będą potrafili im pomóc? I czy ostatecznie ci – początkowo mało sympatyczni – złodzieje będą potrafili też pomóc samym sobie? Gdy dotrzemy do ostatnich stron powieści, wszystko stanie się jasne. Gorąco zachęcam do przeczytania jednej z najlepszych powieści z nurtu, który można nazwać realizmem magicznym.

Print Friendly, PDF & Email