Kto czyta, nie błądzi.

Epopeja heroiczno-fantastyczna

Fionavarski gobelin Obálka knihy Fionavarski gobelin
Guy Gavriel Kay
fantastyka, fantasy
Zysk i S-ka
2012
książka, epub, mobi
1308

Akcja tej heroicznej epopei w trzech tomach zaczyna się podczas wykładu, na którym piątka studentów poznaje doktora Lorenzo Marcusa vel Lorena Srebrny Płaszcz, czarodzieja, człowieka, który nieodwracalnie zmieni bieg ich życia i przeniesie ich z Ziemi, jaką znają, do najstarszego ze wszystkich światów - do Fionavaru. W tej niezwykłej magicznej krainie, zamieszkałej przez ludzi, krasnoludy i wiele innych magicznych stworzeń, bohaterowie będą musieli zmierzyć się z uosobieniem zła. Jeśli zło wygra, oznaczać to będzie zagładę wszystkich światów, także i Ziemi.

Jeśli ktoś tęskni za epopeją podobną do „Władcy pierścieni”, powinien przeczytać „Fionavarski gobelin”. Jest to zdecydowanie lektura dla miłośników gatunku. Pomimo bohaterów pochodzących z Ziemi, czytelnik ma do czynienia przede wszystkim ze światem całkiem egzotycznym, magicznym i będącym zupełnie innym od tego, jaki znamy. Lektura chwilami ciężka i nużąca, bowiem trudno zapamiętać całą mnogość zaludniających Fionavar bytów.

Z drugiej strony trzeba przyznać, że fabuła nie jest schematyczna, choć mamy na początku dziwne wrażenie podobieństwa do innych powieści wykorzystujących motyw przeniesienia bohatera na inną planetę. Bohaterów jest piątka. Są to studenci, którzy przypadkiem znaleźli się na tym samym wykładzie. Przypadkiem? Okazuje się później, że niezupełnie. Są dwie dziewczyny, Kimberly i Jennifer, która potem okazuje się być wcieleniem Ginewry ze słynnej legendy o Arturze. Sam Artur oraz Lancelot także wezmą udział w ratowaniu Fionavaru, bowiem to uniwersum wyzwala w bohaterach władzę nad czasem. Jest też trójka młodzieńców, smutny i zamyślony Paul, atletyczny Dave i rozrywkowy Kevin. Nie wszyscy dożyją zakończenia powieści. Niektórzy przeżyją rzeczy straszne, a tylko Dave wróci na Ziemię.

Walka Światła z Ciemnością

Schemat wydarzeń jest rzecz jasna podobny jak w epopei Tolkiena. Zło zostało uwolnione. Chciwość, głupota, żądza władzy. Wiele jest motywów, które skłaniają ludzi do zła. W tym wypadku zło zostało uwolnione przez krasnoludów. Jednak przypada im nie tylko rola postaci negatywnych. Bo zło może kusić każdego. Jeśłi zło wygra na Fionavarze zapanuje wieczna ciemność. Dochodzi do zawarcia bardzo szerokiej koalicji od bogów po krasnoludów. Bohaterowie z Ziemi przekonują się, że na tej planecie mają moc wyjątkową i wyjątkowe zadania do spełnienia.

Na korzyść fabuły przemawiają z jednej strony postacie bohaterów, które nie są sztuczne i płaskie. Akcja również potrafi wielokrotnie zaskoczyć czytelnika. Nic nie jest oczywiste, więc miłośników fantasy czeka licząca ponad tysiąc trzysta stron przygoda.

Print Friendly, PDF & Email