Autorski przewodnik kulturalny

Porachunki

Porachunki Obálka knihy Porachunki
Freyja i Huldur
Yrsa Sigurdardóttir
kryminał
Sonia Draga
2019
książka, epub, mobi
400

W szkolnej kapsule czasu zakopanej przed dziesięcioma laty zostaje znaleziony mrożący krew w żyłach liścik wieszczący śmierć kilku osób wymienionych jedynie inicjałami. Policjant Huldur ma to zbadać tak na wszelki wypadek. Ponieważ rzecz dotyczy nieletnich pomaga mu psycholog Freyja. Jednak wkrótce okazuje się, że list sprzed lat ma znaczenie i łączy się z morderstwami, które właśnie mają miejsce. Zbrodnie są makabryczne. Osób powiązanych ze sprawą jest również wiele, choć nie wiadomo w jaki sposób. Do tego dochodzą sprawy osobiste dwójki bohaterów, które komplikują ich sytuację.

To druga powieść islandzkiej autorki, której bohaterami są Freyja – psycholog dziecięcy i Huldur – policjant. Pierwsza nosiła tytuł Odziedziczone zło. W najnowszej powieści Porachunki, podobnie jak w poprzedniej mamy do czynienia z wyjątkowo odrażającymi zbrodniami. Nie jest to lektura dla ludzi o słabych nerwach. Intryga jest skomplikowana i wielopoziomowa, a czytelnik prawie do końca nie wie, czego się można spodziewać.

Opowiedziana w tej powieści historia pozornie wydaje się prosta, a tytuł Porachunki sugeruje od początku zbrodnie dokonane z zemsty. Jednak skomplikowana długa historia lokalnych powiązań, matactw i tajemnic nie daje nam jasnych odpowiedzi. Jest tak wiele osób, które mogłyby źle życzyć ofiarom morderstw, że trudno wytypować mordercę. A wydarzenia sprzed lat są szokujące.

Yrsa Sigurdardóttir bez owijania w bawełnę opowiada o bolączkach małego i stosunkowo nielicznego społeczeństwa Islandii. O tym, że nie trzeba długo szukać, by znaleźć krewnych, o tym że wszyscy się znają, co często kończy się patologicznymi powiązaniami ludzi na wysokich stanowiskach. Że paradoksalnie właśnie w takim małym środowisku łatwiej mataczyć, ukrywać prawdę, krzywdzić ludzi i niszczyć dowody.

Ponadto autorka w ciekawy sposób przedstawia życie na wyspie, na której przeważnie jest zima albo zimno. Jest dwójka bohaterów, których coś ciągnie do siebie, ale okoliczności temu nie sprzyjają. Także ich osobiste zawirowania życiowe utrudniają im często porozumienie. Kreacja wydarzeń jest jedną mocną stroną powieści, a bohaterowie drugą. Tę książkę warto wpisać na swoją listę przyszłych lektur.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code