Autorski przewodnik kulturalny

Dylemat społeczny

Dylemat społeczny Obálka knihy Dylemat społeczny
Jeff Orlowski, Davis Coombe, Vickie Curtis
film dokumentalny
Netflix
2020
film
Jeff Orlowski
Larissa Rhodes

Dokumentalny film Jeffa Orlowskiego o zagrożeniach, które przyniosła technologia cyfrowa. W filmie mówią ludzie, którzy sami pracują lub pracowali dla największych światowych gigantów rynku IT, którzy sami opracowywali technologię, która dziś stała się zagrożeniem dla ludzkości. "Terminator" nadszedł szybciej niż się spodziewaliśmy i ma inną postać, ale to on.

Dżinna nie da się z powrotem zamknąć do butelki. To chyba najcelniejsze podsumowanie problemu, który jest tematem filmu “Dylemat społeczny”. Ci, którzy tworzyli algorytmy, nie chcieli źle. Ale wyszło, jak wyszło. I dziś trzeba będzie zmierzyć się z problemem, który jest jeszcze dość mało ważny dla większości ludzi, ale może stać się przysłowiowym gwoździem do trumny cywilizacji. Nie należy rozumieć tytułu zbyt dosłownie. Ten problem nie dotyczy wyłącznie mediów społecznościowych, Facebooka i Twittera. Dotyczy to wszystkich wielkich internetowych graczy. Czy wiecie, że w zależności od waszej lokalizacji, Google podsunie wam różne strony po wpisaniu hasła “globalne ocieplenie”. Możecie się dowiedzieć, że to jest oszustwo i pozorny problem. W innej lokalizacji zobaczycie głównie strony ostrzegające przed katastrofą klimatyczną.

Ponieważ algorytmy mają główne zadanie, aby maksymalnie wykorzystać waszą aktywność, podsyłają wam treści podobne do tych, którymi się wcześniej zainteresowaliście. Gdy obejrzycie kilka filmów o “zabójczym 5G”, Youtube przez kolejne tygodnie będzie wam proponować filmy o tej tematyce, przeważnie głupie i bezużyteczne. “Dylemat społeczny” to dokumentalny opis tego, jak technologia zmieniła się w zagrożenie. Wyobraźcie sobie, że Wikipedia zastosowałaby takie mechanizmy, żeby zacząć na was zarabiać. Poszukując na przykład hasła “faszyzm”, każdy dostałby inną definicję, zgodną z przewidywanymi przez algorytmy rzekomymi waszymi poglądami i zainteresowaniami. Ten film zdecydowanie warto obejrzeć.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Komentarz do “Dylemat społeczny”