Kto czyta, nie błądzi.

Efekt niszczący

Efekt niszczący Obálka knihy Efekt niszczący
Anna Mierzyńska
literatura faktu, socjologia, polityka
Agora
2022
książka, mobi, epub
376

Anna Mierzyńska to analityczka mediów, od dawna zawodowo zajmuje się demaskowaniem manipulacji i dezinformacji, bada zakulisowe wpływy rozmaitych organizacji, instytucji i rządów, które za pomocą dezinformacji chcą wpływać na nasze życie. I jak często to im się udaje.

W pełnym brzmieniu tytuł „Efekt Niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie” nie wpływa na czytelnika porywająco. Jest to jednak jedyna wada tej książki. Choć z drugiej strony należy uprzedzić potencjalnego czytelnika, że nie będzie to lektura łatwa, lekka i przyjemna. Tym bardziej, że nie potrwa długo, zanim znajdziemy zdanie, które nas wali obuchem w łeb.

Najczęściej wybieramy wciąż te same źródła informacji i zostajemy przy nich, bo dzięki nim czujemy się komfortowo. Tak powstają tak zwane bańki informacyjne.

Czyli co? Sami jesteśmy winni? W pewnej mierze tak. Wolimy Facebooka, bo tam łatwiej odciąć się od ludzi, którzy prezentują inny światopogląd. Wstępujemy do grupy „Nienawidzimy PiS” lub „Kochamy PiS” i gdy tylko pojawi się ktoś o innych poglądach, to zostaje usunięty. Twitter także daje nam możliwość blokowania, ale mimo to w naszej linii czasu pojawią się czasem wpisy spoza naszej bańki informacyjnej. Tradycyjne fora na stronach www w praktyce straciły znaczenie, ale młodzi ludzie dalej mają 4chan lub w polskiej wersji karachan. To też są pewne bańki informacyjne.

/…/ W bańkach informacyjnych możemy funkcjonować bardzo długo, nie konfrontując się z resztą świata. Pomagają nam w tym algorytmy mediów społecznościowych: na podstawie naszych dotychczasowych reakcji w sieci odfiltrowują z widocznych dla nas osi czasu to, co nie wzbudziło naszego zainteresowania, i zostawiają tylko takie wpisy, które mają szansę wywołać emocje i sprawić, że zareagujemy: dając lajka, udostępniając wpis lub go komentując.

Przeciętny użytkownik internetu ma wrażenie, że taki stan rzeczy dotyczy jedynie sympatii politycznych. „Efekt niszczący” udowadnia, że nie tylko. Łatwość publikowania w internecie stwarza idealną wręcz pożywkę dla teorii spiskowych. I to jest prawdziwe zagrożenie. Anna Mierzyńska rzeczowo i z dbałością o fakty przedstawia najgłośniejsze dezinformacje współczesnego świata. Przedstawia rozwój niebezpiecznego ruchu QAnon i jego rozprzestrzenianie się poza Amerykę. Spiskowe teorie dotyczące pandemii koronawirusa i szczepionek, wreszcie też przedwyborczą akcję partii rządzącej, wzbudzającą nienawiść do ludzi zaliczanych do LGBT. To tylko parę przykładów z książki.

Proste odpowiedzi, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Pozorna logika, wyjaśniająca rzeczywistość, która ze znajomego miejsca stała się przestrzenią chaosu i katastrofy.

Skomplikowana rzeczywistość budzi lęk, niepewność i wątpliwości. Większość ludzi „nie ogarnia”, jak to się mówi w języku potocznym. Teorie spiskowe dają ludziom wrażenie porządku. Czynią wreszcie świat zrozumiałym. Dają też poczucie wyższości, przekonanie wtajemniczenia i dumę, że są ponad miliony głupiej biomasy, która wierzy mediom głównego nurtu, przekupionym naukowcom i skorumpowanym politykom. Jeśli chcemy się bronić przed dezinformacją, ta książka może nam pomóc.

Print Friendly, PDF & Email