Kto czyta, nie błądzi.

Irlandia

Irlandia Obálka knihy Irlandia
Edward Rutherfurd
powieść historyczna
Czarna Owca
2019
książka, mobi, epub
856

Jest to epicka obszerna saga o dziejach Irlandii od czasów Henryka VIII po utworzenia państwa w latach dwudziestych XX wieku. Kontynuacja powieści "Dublin", która rozpoczynała się od legend epoki przedchrześcijańskiej. Tło historyczne jest kanwą do opowieści o kolejnych pokoleniach Irlandczyków i ich skomplikowanych losach.

„Irlandia” to powieść historyczna napisana z wielkim rozmachem. Dzieło obszerne i ukazujące losy wielu pokoleń Irlandczyków. Ma to swoją cenę. Postacie, które poznajemy na pierwszych kartach, są już tylko wspomnieniem zanim dobrniemy do połowy książki. Trudno się więc przywiązać do bohaterów lub ich polubić. Na pewno jest to dzieło, które z zainteresowaniem przeczytają miłośnicy historii. W naszym kraju historia Irlandii nie jest szczególnie dobrze znana. A może powinniśmy jej poświęcić więcej uwagi.

Już w średniowieczu Irlandia znalazła się pod wpływem znacznie potężniejszej niedalekiej Anglii. Jednak wówczas jeszcze nie miało to takiego znaczenia, jak później. Warto przypomnieć, że cała ówczesna Europa była podzielona na dość niewielkie księstwa, które z różnych powodów uznawały nad sobą zwierzchność królewską lub cesarską. Wystarczy przypomnieć dzieje Rzeszy Niemieckiej. Nieco podobnie było na wyspach brytyjskich. Anglia, Walia, Szkocja oraz Irlandia bywały powiązane osobami różnych monarchów ze zmiennymi kolejami losu.

Trudne czasy dla Irlandii zdecydowanie rozpoczęły się w okresie reformacji. W Anglii doszło do odejścia od katolicyzmu i z biegiem lat umacniały się ruchy protestanckie. W przeciwieństwie do Włoch, Portugalii, czy Hiszpanii, w Anglii sojusz tronu i ołtarza obejmował protestantów, zaś katolicy stali się prześladowaną mniejszością. Łatwo zrozumieć, dlaczego religia spajająca tożsamość Irlandczyków bardziej niż język, zdobyła sobie w wieku XX tak dominującą pozycję. Z tej historii i Polacy mogliby wysnuć pewne wnioski.

„Irlandia” ma wielkie walory edukacyjne. Choć uczciwie muszę przyznać, że nie pokochałem tej powieści. Za to lepiej zrozumiałem historię Irlandii i jej wpływ na teraźniejszość. Dlaczego Belfast jest dziś osobnym bytem, dlaczego więcej Irlandczyków żyje na emigracji, niż w kraju? Ta powieść odpowiada na wiele pytań.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*