Autorski przewodnik kulturalny

Norweska saga

Ziemia kłamstw Obálka knihy Ziemia kłamstw
Saga rodziny Neshow
Anne B. Ragde
powieść obyczajowa, saga rodzinna
Smak Słowa
2017
książka, epub, mobi
312 (312, 312, 342)
Raki pustelniki, Na pastwiska zielone, Zawsze jest przebaczenie

Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov, głowa rodziny, rządząca dotąd wszystkim, nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz również rozwiązać wiele innych problemów. Jeden z nich wyemigrował do Kopenhagi, tam znalazł swoje miejsce w życiu i najchętniej zapomniałby o dawnych czasach. Drugi jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy jest rolnikiem, gospodarował wraz z matką. I to on ma córkę Torunn, z którą nigdy nie miał kontaktu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze. Jak potoczy się ta historia?

Nie sposób pisać o każdym tomie Sagi rodziny Neshow z osobna. Pomimo podziału na cztery niewielkie tomy, jest to jedna całość. A na dodatek zgodnie ze współczesną – dziwną dla mnie – modą poszczególne tomy kończą się prawie w pół słowa niczym telewizyjny serial. Zaczynając tom pierwszy lepiej mieć w zanadrzu wszystkie pozostałe, bo brak dalszego ciągu może być frustrujący. Żadna z tych powieści, choć mają osobne tytuły nie stanowi osobnej zamkniętej całości.

   

Autorka cyklu – Anna Ragde – to znana norweska powieściopisarka i pomimo moich narzekań na podział sagi na poszczególne tomy, muszę przyznać, że jest godną spadkobierczynią Knuta Hamsuna. Pisze o sprawach trudnych, które sięgają niełatwej przeszłości aż do czasów ostatniej wojny. Pisze o niełatwych relacjach rodzinnych trzech braci. A także o nieudanym ojcostwie i bardzo skomplikowanych uczuciach dorosłej kobiety, która musi się zmierzyć z istnieniem rodziny, o której nic nie wiedziała. Pokazuje pewien charakterystyczny od czasów Hamsuna do dziś problem, który w skandynawskim społeczeństwie istnieje. Tendencję do milczenia, zamykania się w sobie, dystansowanie się od innych ludzi. Jasno widać, że tajemnice nie są dobrym sposobem rozwiązywania rodzinnych problemów. Z drugiej zaś strony jest w tej literaturze pewien optymizm, choć niełatwy. Losy bohaterów pokazują, że wiele zmian w ludzkim życiu jest możliwych, że można nauczyć się tolerancji i przebaczenia.

Print Friendly, PDF & Email