Autorski przewodnik kulturalny

Las potępionych

Las potępionych Obálka knihy Las potępionych
Ma
Katarzyna Grabowska
fantastyka, fantasy
Videograf SA
2018
książka, epub, mobi
496

Drugi tom cyklu "Magia ukryta w kamieniu". Julia, uciekając przed niesprawiedliwym wyrokiem, dzięki pomocy przyjaciół rozpoczyna przeprawę przez Las Potępionych. Drzewa skrywają w sobie pewien sekret, który może wpłynąć na dalsze życie dziewczyny. Pozory, kłamstwa, nieporozumienia – nic nie jest oczywiste. Pojawia się tajemnicza wieszczba i wiele wydarzeń będzie miało miejsce za sprawą magii.

Julia przedstawiająca się jako bardzo uporządkowana i systematyczna, okazuje się bardzo emocjonalną i dość nieostrożną chwilami dziewczyną. Po części przez to znajduje się w kłopotach. Na szczęście ma przyjaciół i dwóch, a może nawet trzech wielbicieli. Kolejny tom cyklu Magia ukryta w kamieniu jest opisem dalszych przygód bohaterki w fantastycznym świecie.

Czytelnicy – którzy znają pierwszy tom – wiedzą, że ujawniła się tam magia rządząca owym światem. Bohaterka z przyjaciółmi ucieka przed intrygą uknutą przez człowieka, który omotał księcia. Wędrują przez las potępionych, w którym Julia ponownie spotyka dziwną postać – wieszczbę. Autorka kilkakrotnie wykorzystuje różne motywy baśniowe, stawiając bohaterkę wobec wyboru życia jednej osoby kosztem drugiej, nie wiedząc której. Spora część wydarzeń oparta jest też na popularnym motywie przeznaczenia, przed którym nie da się uciec. Jest dość przewrotnie użyty motyw Kopciuszka, tyle że nie pantofelek a pierścień jest tu rekwizytem.

W drugiej części powieści autorka nie zapomniała też o współczesności i dodała księcia geja, który nie dokonał coming outu, a przez to doprowadził do wielu zawirowań w życiu innych osób. Książkę czyta się dość łatwo, na szczęście autorka dysponuje tzw. lekkim piórem. Jednak coraz bardziej razi taka powierzchowna umowność świata przedstawionego. Można mieć wrażenie, że nie został on przemyślany i skonstruowany zgodnie z jakąś wcześniejszą ideą, a tworzony jest na bieżąco.

No i jak to teraz modne, książka kończy się wpół słowa niczym odcinek serialu telewizyjnego, co jest najbardziej irytującą manierą współczesnych młodych pisarzy. Zapewne w trzecim odcinku możemy się spodziewać wyjaśnienia zagadek, które powstały w tomie pierwszym. Chyba, że autorka się zdecyduje na tom czwarty i dalsze…

Print Friendly, PDF & Email