Kto czyta, nie błądzi.

Into The Great Wide Open

Into The Great Wide Open Obálka knihy Into The Great Wide Open
heartland rock
MCA Records
1991 (2017)
CD, LP
Tom Petty and The Heartbreakers
Into The Great Wide Open
Tom Petty, Jeff Lynne

Into The Great Wide Open jest ósmym albumem studyjnym amerykańskiego zespołu rockowego Tom Petty i Heartbreakers, wydany po raz pierwszy w 1991. Album był ostatnim nagranym w MCA Records. Album był drugim wyprodukowanym razem z Jeffem Lynne po sukcesie Full Moon Fever.
Pierwszy singiel, "Learning to Fly", stał się najpopularniejszym singlem zespołu nr 1 (wraz z "The Waiting" z lat 80. Hard Promises) na płycie Mainstream Rock Tracks pisma Billboard, będąc sześć tygodni na pierwszym miejscu. Drugi singel, "Out in the Cold", również osiągnął numer 1 na Mainstream Rock chart przez dwa tygodnie.
W teledysku do piosenki tytułowej zagrał Johnny Depp, który wraz z Gabrielle Anwarem, Faye Dunaway, Mattem LeBlancem, Terence Trentem D'Arby i Chynną Phillipsem przeniósł się do Los Angeles jako nastolatek.

Tom Petty nie dożył swoich sześćdziesiątych siódmych urodzin. Skończyłby tyle lat 20 października. Zmarł 2.10.2017 w swym domu na zawał serca. Był wielką gwiazdą w USA, nieco mniej znany był w Europie.
Petty urodził się 20 października 1950 roku w Gainesville w stanie Floryda. Jego zainteresowanie muzyką rockową i rockową rozpoczęło się w wieku dziesięciu lat, kiedy spotkał Elvisa Presleya. W lecie 1961 roku jego wuj pracował w ekipie filmu „Follow That Dream” Presleya w pobliskim Ocala i zaprosił Petty’ego, aby mógł obserwować ujęcia. Od razu stał się fanem Elvisa Presleya.

W wywiadzie z 2006 r. Petty powiedział, że wiedział, że chce grać w zespole, gdy zobaczył Beatlesów na The Ed Sullivan Show. „W chwili, gdy zobaczyłem Beatlesów na Ed Sullivan Show – i to taka prawda o tysiącach facetów… Bierzesz kilku przyjaciół i zakładasz zespół, robisz muzykę. I dawało to tak dużo radości. To było coś, z czym się zidentyfikowałem. Nigdy nie byłem dobry w sporcie… byłem wielkim fanem Elvisa, ale naprawdę zobaczyłem w Beatlesach, że to jest coś, co mogłem robić…” (z Wikipedii)

Album „Into The Great Wide Open” na okładce ma obraz amerykańskiego malarza, pochodzącego z Czech, Jana Matulki. Na obrazie niewielkie domki wśród drzew, a pomiędzy nimi kręta droga, która niknie gdzieś za horyzontem. Mało jest takich okładek płytowych, które wręcz idealnie oddają muzyczną zawartość albumu. Od czasu gdy zobaczyłem tę płytę pierwszy raz, malarstwo Matulki kojarzy mi się z muzyką Toma Petty. Czystą, jasną, z korzeniami z jednej strony w twórczości Beatlesów, z drugiej w tradycjach amerykańskiej muzyki. Album został ciepło przyjęty przez krytykę muzyczną i jak rzadko kiedy zgadzało się to z odbiorem płyty wśród fanów.

Into the great wide open
Under them skies of blue
Out in the great wide open
A rebel without a clue

W wielkich szerokich przestrzeniach.
Pod nimi niebo w błękicie.
Poza tą wielką, otwartą przestrzenią.
Zagubiony buntownik.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarz do “Into The Great Wide Open”

Możliwość komentowania została wyłączona.