Autorski przewodnik kulturalny

Music Inspired And Taken From Underground

Music Inspired And Taken From Underground Obálka knihy Music Inspired And Taken From Underground
Goran Bregovic
PolyGram
2018
LP
The Tzigane Brass Orchestra From Boban Markovic, The Tzigane Brass Orchestra From Slobodan Salijevic
Goran Bregovic
Goran Bregovic

"Music Inspired And Taken From Underground" to ścieżka dźwiękowa z filmu Emira Kusturicy pt. "Underground z roku 1995. Sam Goran Bregovic wielokrotnie wykorzystywał przygotowane przez siebie utwory na innych koncertach i nagrywając inne płyty. Dobrym przykładem może tu być polska płyta "Bregovic & Kayah", na której znaleźć możemy również hity Bregovica z polskimi słowami.

“Music Inspired And Taken From Underground” to nie jest nowa muzyka. Płyta z muzyką filmową przygotowaną, zaaranżowaną i zagraną przez Gorana Bregovica wraz z jugosłowiańskimi orkiestrami ukazała się już w 1995 roku i zdobyła wielką popularność. Jednak wydawano zwykle tylko edycje CD. Jedyną płytę winylową z tą muzyką można było kupić w Grecji. Swoisty znak czasu, bo przecież połowa lat dziewięćdziesiątych to triumf płyty CD i cyfrowych formatów dźwięku.

Dziś, na fali powracającej mody na czarne krążki, możemy wziąć do ręki nową edycję tego albumu, wydaną na winylu. Płyta wydana została w 2018 roku, a w Polsce trafiła do szerokiej rzeszy melomanów dzięki promocji w Biedronce i niskiej cenie. Nie oznacza to w żadnym wypadku niskiej jakości.

“Music Inspired And Taken From Underground” to album, który każdy szanując się meloman powinien mieć. I nie tylko. Także słuchać. Ten album jest dowodem, że etniczne korzenie muzyki mogą być piękną inspiracją. Warto stwierdzić, że jakość tego tłoczenia jest na bardzo dobrym poziomie. Zarówno sama płyta, jak i poligrafia to czysta przyjemność melomana. Na płycie nie ma słabych utworów i takich, które chcielibyśmy pominąć. Moim ulubionym jest “Underground Tango” z drugiej strony albumu.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (94% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code