Autorski przewodnik kulturalny

Dzień trzeci

Dzień trzeci Obálka knihy Dzień trzeci
Dennis Kelly
fantastyka, horror
HBO
2020
miniserial
Marc Munden, Philippa Lowthorpe
Jude Law, Naomi Harris, Emily Watson, Katherine Waterston
Marc Munden, Adrian Sturges, Dede Gardner, Dennis Kelly

Tajemnicza i pełna zagadek historia z elementami fantastyki i horroru, która w sześciu odcinkach rozgrywa się na dziwnej wyspie Osea. Można na nią dojechać samochodem, choć nie ma mostu. Po prostu podczas odpływu odsłania się na krótko droga, która zwykle skrywa się pod morskimi falami. Bohaterem pierwszej części zatytułowanej "Lato" jest Sam (Jude Law), a kolejne trzy odcinki noszą tytuł "Zima" i bohaterką jest Helen (Naomie Harris), która przybywa z córkami na wyspę.

„Dzień trzeci” to produkcja, w której Jude Law, wcielający się w Sama, pokazuje po raz kolejny pełnie swojego talentu, po wspaniałej roli w serialach „Młody papież” i „Nowy papież”. Bohater przypadkiem trafia na odciętą od świata wyspę, gdzie musi zmierzyć się ze swoimi demonami i swoim własnym dotychczasowym życiem. Ponieważ na wyspę można dostać się tylko wtedy, gdy odpływ odkryje drogę, bohater musi na niej spędzić noc. To, co spotka go na wyspie, spowoduje, że zostanie na dłużej.

Część druga serialu jest, świetnie zagraną przez Naomi Harris, historią samotnej matki, która przybywa na wyspę turystycznie. Z każdą chwilą widzi coraz dziwniejsze sytuacje i na przekór wszystkiemu postanawia zostać. Choć wszyscy na wyspie usiłują się jej pozbyć, dopóki jeszcze droga jest przejezdna. Ale też Helen nie przybywa na wyspę Osea tak całkiem przypadkowo. Na koniec dowiadujemy się, co jest główną nicią łączącą wszystkich bohaterów tej opowieści.

„Dzień trzeci” to jeden z najbardziej klimatycznych seriali tego roku. Niepokojąca duszna atmosfera i budzące się w nas podejrzenia dotyczą chyba każdej postaci w serialu. Wszystko to spotęgowane jest przez szczególną perspektywę zdjęciową oraz psychodeliczny zestaw kolorów. Jest w tym filmie coś, co nie pozwala się nam oderwać, zarówno wciąga w świat przedstawiony, jak i niepokoi tajemniczą grozą. Zdecydowanie warto poświęcić serialowi kilka jesiennych wieczorów.

Print Friendly, PDF & Email