Autorski przewodnik kulturalny

Patria

Patria Obálka knihy Patria
Aitor Gabilondo
dramat
HBO
2020
serial (8 odcinków)
Félix Viscarret, Óscar Pedraza
Elena Irureta, Ane Gabarain, Loreto Mauleón, Eneko Sagardoy, José Ramón Soroiz, Mikel Laskurain

Serial jest adaptacją powieści Fernanda Aramburu pod tym samym tytułem Fabuła opowiada o schyłkowym okresie istnienia baskijskiej partyzantki ETA z perspektywy zwyczajnych ludzi i dramatów, która stały się ich udziałem w podzielonym i wstrząsanym aktami terroru kraju.

Patria. Ojczyzna. Wydawałoby się, że to powinna być piękna idea, która jednoczy ludzi mieszkających w tym samym kraju i mówiących tym samym językiem. Ale to fałszywa nadzieja. Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w kraju rządzonym przez dyktaturę. Pojawia się ruch oporu, który mówi ludziom, że są wspaniałym narodem, że mają wielowiekową tradycję i język. I że powinni wstać z kolan i walczyć o swoje wyzwolenie. Wszyscy są dumni i szczęśliwi, nawet jeśli niekiedy trzeba składać daninę krwi i życia.

Jednak czasy się zmieniają. Dyktatura odchodzi w niebyt. Nikt już nie niszczy kultury i tradycji. Nadchodzą nowe czasy w nowej, szybko zmieniającej się rzeczywistości. Ludzie pragną żyć, bogacić się, być szczęśliwi i korzystać z nowych możliwości. Jednak grupa bojowników nie tak to sobie wyobraża. Dla nich walka trwa, a ze szlachetnych wojowników niezauważalnie stają się czymś na kształt mafii, która zabija kogo popadnie, szantażuje i wymusza haracze. Przestali być bohaterami, stali się bandytami.

“Patria” to adaptacja dzieła pisarza Fernanda Aramburu. Opowiada o dramatach zwyczajnych ludzi, które były chlebem powszednim w Kraju Basków. Zapewne czytając wcześniejsze słowa, można było przez chwilę pomyśleć, że to serial o nas i o naszych podziałach wśród Polaków. Nie. Ale niewiele już nam brakuje. Ten serial wart jest obejrzenia nie tylko ze względu na świetną realizację i psychologiczną głębię sytuacji. Potraktujmy film również jako ostrzeżenie. Zobaczmy jak jest możliwe, by dwie zaprzyjaźnione rodziny stały się najgorszymi swoimi wrogami.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Komentarz do “Patria”