Autorski przewodnik kulturalny

Powiem tylko raz

Powiem tylko raz Obálka knihy Powiem tylko raz
Lisa Gardner
kryminał
Albatros
2020
książka, epub, mobi
448

Szesnaście lat wcześniej Evie Carter przyznała się do przypadkowego zastrzelenia ojca. Teraz policja zastaje ją nad ciałem męża. Z pistoletem w dłoni. I zadaje pytanie, czy taki sam wypadek może zdarzyć się tej samej osobie dwa razy… Zdjęcie zastrzelonego męża Evie obiega media. [z noty wydawniczej]

Czy może się człowiekowi w życiu przytrafić bardzo podobne zdarzenie? Może, ale jeśli to jest podejrzenie o morderstwo, to już wydaje się nieprawdopodobne. “Powiem tylko raz” to świetny i napisany z wielką dbałością o prawdopodobieństwo psychologiczne, kryminał. Bohaterka Evie Carter jest młodą mężatką, która spodziewa się dziecka. Niestety już jedna z pierwszych scen książki przekonuje nas, że sielanka rodzinna to nie będzie. Gdy, wezwana przez sąsiadów, policja wkracza do domu, Eve Carter stoi z pistoletem w dłoni.

Morderstwo, czy wypadek? Na razie nie wiemy. Jednak szybko dowiadujemy się, że Evie Carter jako nastolatka przypadkowo postrzeliła ojca. A na dodatek obecne śledztwo będzie prowadziła ta sama policjantka. Dwa dziwne zbiegi okoliczności? Bohaterka widzi, ze nie ma innego wyjścia i zaczyna mówić prawdę wbrew radom adwokata. Jednocześnie niespodziewanie w sprawie pojawia się jeszcze druga ważna postać. To Flora, która niegdyś spędziła lata więziona przez szaleńca i gwałciciela. Flora rozpoznaje na zdjęciu zabitego męża Evie. Kryje się za tym jakaś makabryczna tajemnica.

“Powiem tylko raz”. Tak zdecydowała kiedyś Flora, gdy FBI uwolniło ja z rąk porywacza. Jednak teraz musi ponownie przeżyć te historię i wydobyć na jaw zapomniane szczegóły. To pasjonująca historia i trzymająca w napięciu do ostatnich stron książki. Czasem trzeba przewartościować swe oceny. I jeszcze raz zdecydować, co jest dobre, a co złe.

Warto przeczytać tę powieść nie tylko ze względu na wartką akcję i świetnie wykorzystany czynnik suspensu. To bardzo ciekawa książka również dlatego, że wszystkie te żywe i pełnokrwiste postaci w powieści to kobiety. Każda z nich jest wyrazistą osobą i ma w powieści do odegrania odpowiednio istotną rolę. Na dodatek autorka potrafi trzymać czytelnika w napięciu prawie do końca. Może główne przesłanie powieści nie jest zbyt odkrywcze, ale na pewno bardzo słuszne i mocno zaakcentowane. Kłamstwa i tajemnice zawsze są złe, choćby były nawet stosowane w dobrej wierze.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code