Kto czyta, nie błądzi.

Mężczyzna imieniem Otto

Mężczyzna imieniem Otto Obálka knihy Mężczyzna imieniem Otto
Fredrik Backman
HBOMAX
2022
film
Marc Forster
Tom Hanks, Mariana Treviño, Rachel Keller, Manuel Garcia-Rulfo
Tom Hanks, Marc Forester, Rita Wilson

"Mężczyzna imieniem Otto" to adaptacja znanej powieści o podobnym tytule Fredrika Backmana. Twórcy filmu przenieśli akcję ze Szwecji do Stanów Zjednoczonych, a imię głównego bohatera zmienili z Ove na Otto. W roli tytułowej możemy zobaczyć jak zwykle doskonałego Toma Hanksa, który jest również producentem filmu

Tom Hanks jako mężczyzna imieniem Otto, stary zgorzkniały wdowiec chce sobie odebrać życie po śmierci żony. Jednak nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać. Film jest adaptacją znanej powieści Frederika Backmana. W filmie główny bohater ma zmienione imię, zaś akcję przeniesiono ze Szwecji do Ameryki Północnej. Dzięki temu fabuła nabywa bardziej uniwersalnego charakteru, lecz znikają pewne elementy pierwowzoru, które znajdowaliśmy w książce.

Mężczyzna imieniem Otto nie budzi sympatii na pierwszy rzut oka. Tom Hanks świetnie wypadł w roli gburowatego, upartego i zrzędliwego emeryta, który z uporem godnym lepszej sprawy usiłuje dostosować świat do swoich wymagań. Mało jest takich adaptacji filmowych, które dorównywałyby literackiemu oryginałowi. Dzięki kreacji Toma Hanksa ten film jest jedną z nielicznych doskonałych adaptacji. Jednak nie wszystko w filmie jest idealne. Jest kilka momentów, które psują nieco tę bardzo pozytywną ocenę. Twórcy filmu chwilami przesadzają z elementami dydaktycznymi, nieco upraszczają oryginalną opowieść, by uczynić ją bardziej emocjonalną. Film przez to zaczyna w końcówce przypominać tzw. wyciskacz łez.

Na szczęście twórcom filmu udało się przekazać to, co było sednem tej opowieści. Ta historia jest nieco baśniowa i trzeba ją odbierać z pewnym dystansem. Dobrzy bohaterowie powinni otrzymać od losu nagrodę, zaś źli ponieść karę. Film realizuje ten schemat i jest to jednocześnie siłą i słabością tej fabuły.

Print Friendly, PDF & Email