Kto czyta, nie błądzi.

Mężczyzna imieniem Ove

Mężczyzna imieniem Ove Obálka knihy Mężczyzna imieniem Ove
Frederik Backman
literatura obyczajowa
Marginesy
2022
książka, mobi, epub
352

Na pierwszy rzut oka Ove wydaje się najbardziej gburowatym człowiekiem na świecie, zrzędą z żelaznymi zasadami, bezwzględną rutyną i skłonnością do wpadania w złość. Ludzie sądzą, że jest zgorzkniały, a on uważa, że otaczają go idioci. [z noty wydawniczej]

„Mężczyzna imieniem Ove” to powieść autorstwa Frederika Backmana. Opowiada historię starszego mężczyzny o nazwisku Ove, który po stracie żony, próbuje skończyć ze swoim życiem. Jednak los zrządza inaczej i każdego dnia pojawiają się nowe osoby, które potrzebują jego pomocy. Powieść Backmana jest poruszająca, a jednocześnie zabawna. Autor świetnie oddaje postać Ove, którego surowość i kwaśny charakter są wynikiem trudnych doświadczeń z przeszłości. Jednocześnie pojawienie się nowych osób w jego życiu sprawia, że zaczyna on zmieniać swoje podejście do świata i ludzi.

Jednym z najsilniejszych elementów tej książki są relacje międzyludzkie. Autor przedstawia różne postacie, które pojawiają się w życiu Ove. Pokazuje też, jak ważne są relacje międzyludzkie w kształtowaniu naszych osobowości i życia. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy skłonni do izolacji i oddzielania się od społeczeństwa, zawsze istnieją ludzie, którzy zechcą do nas przyjść i pomóc.

Styl Backmana jest prosty i bardzo czytelny. Autor nie stara się przesadnie komplikować swojego przekazu i potrafi świetnie ukazać emocje i uczucia bohaterów. Czytelnik z łatwością wchodzi w świat Ove i zaczyna odczuwać sympatię do niego. Choć początkowo nie jest to łatwe. „Mężczyzna imieniem Ove” to historia, która zmusza do refleksji. Skłania również do zadawania sobie pytań o wartości, które naprawdę się liczą w życiu. To również powieść, która przypomina nam, że zawsze istnieją osoby, które chcą nam pomóc, jeśli tylko pozwolimy im wejść w nasze życie.

Podsumowując, „Mężczyzna imieniem Ove” to wspaniała powieść, którą warto przeczytać. Backman stworzył niezapomnianą postać Ove. Bohater ten pewnością zostanie w pamięci czytelnika na długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*