Kto czyta, nie błądzi.

Burza

Burza Obálka knihy Burza
Mieczysław Gorzka
kryminał, thriller, horror
Skarpa Warszawska
2023
książka, mobi, epub
364

Komisarz Justyna Lewicka podczas akcji traci swojego partnera. Przebywa na urlopie, ale nie nie chce wracać do policji. Jej były mąż namawia ją do zatrudnienia się w ABW tylko dla jednej sprawy. Trzeba znaleźć mordercę chłopca, którego ciało znaleziono nad jeziorkiem w lesie.

„Burza” to w dorobku Mieczysława Gorzki powieść nietypowa, choć zaczyna się zwyczajnie, jak każdy kryminał. Justynę Lewicką, policjantkę na urlopie, odwiedza były mąż. Ma dla niej propozycję. Chciałby żeby zajęła się sprawą, która ma wielkie znaczenie, a nikt nie potrafi sobie z nią poradzić. Justyna, po utracie partnera podczas policyjnej akcji, nie chce wracać do policji. A tym bardziej nie chce pracować w ABW z byłym mężem.

Jednak ten potrafi ją przekonać. Komisarz Lewicka ma poprowadzić jedno, ale wyjątkowe śledztwo. Trzeba znaleźć mordercę chłopca. Zbrodnię popełniono kilka miesięcy wcześniej. Dlaczego to ma być tak priorytetowa sprawa? Dlaczego zajmuje się tym ABW? To nie jest zwykłe morderstwo. Ponieważ znaleziono przynajmniej kilka identycznych zwłok.

„Burza” zapewne skojarzy się wielu czytelników z literaturą Kinga, czy Koontza. Atmosfera grozy, niewyjaśnione i wręcz absurdalne zjawiska. Wszystko prowadzi śledczych ku hipotezom z pogranicza magii fizyki kwantowej. A to dopiero początek akcji. Jak zwykle w powieściach Mieczysława Gorzki mamy świetnie poprowadzoną narrację. Autor dba o to, by nawet postacie drugoplanowe były wiarygodne i wielowymiarowe.

Zapewne miłośnicy klasycznych kryminałów mogą mieć wątpliwości, bowiem ta książka wymyka się z kanonu. Jednak zdarzają się w naszym świecie zjawiska zagadkowe. Czasami niewytłumaczalne. Jedni próbują je wtłoczyć w światopogląd magiczny, inni sądzą, że wciąż rozwijająca się nauka może odpowiedzieć jeszcze na wiele pytań. No cóż. Spróbujcie poznać wyjaśnienia autora.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*