Kto czyta, nie błądzi.

Perry Mason

Perry Mason Obálka knihy Perry Mason
Ron Fitzgerald, Erle Stanley Gardner
kryminał
HBOMAX
2020
serial (2 sezony)
Timothy Van Patten i inni
Matthew Rhys, Juliet Rylance, Chris Chalk, Shea Whigham, Eric Lange, John Lithgow, Robert Patrick
Robert Downey Jr., Matthew Rhys, Timothy Van Patten

Perry Mason jest prywatnym detektywem, który wykonuje często zadania dla adwokata E.B. Jonathana. Serial rozpoczyna się od głośnej sprawy związanej z porwaniem niemowlęcia. Policja najpierw oskarża ojca dziecka, a potem matkę. Po śmierci adwokata Mason zdaje egzamin adwokacki i prowadzi sprawę dalej.

Perry Mason to jedna z najsłynniejszych postaci amerykańskiej popkultury. Pisarz Erle Stanley Gardner wykreował postać prywatnego detektywa, a potem adwokata, który mieszka i pracuje w Los Angeles w pierwszej połowie XX wieku. Znani zaś twórcy filmowi postanowili przenosić przygody tego nietypowego prawnika na ekran. Dodajmy, nie po raz pierwszy. Filmy na podstawie powieści Gardnera powstawały od lat trzydziestych aż do dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia i było ich równo trzydzieści. Powstał też serial. Obecnie możemy obejrzeć kolejny.

Perry Mason mieszka i pracuje w Los Angeles, a jego kariera rozpoczyna się w latach trzydziestych. Łatwo zauważyć, że kryminały w stylu retro stają się znów modne. Może dlatego, że pokazują coś, o czym powoli zapominamy w skomputeryzowanych, internetowych czasach. Detektyw miał do dyspozycji głównie swój umysł, zbieranie dowodów zaś nie polegało na przeszukiwaniu internetowych baz danych.

Sprawą życia Masona jest obrona Emily Dodson. Młoda kobieta zostaje oskarżona o współudział w porwaniu i zabójstwie swojego dziecka. Okazuje się, że jej mąż jest nieślubnym synem milionera i w związku z tym porywacze mieli wiedzieć, ze jest szansa na duży okup. Poza tym Emily miała też kochanka, który w porwaniu uczestniczył. Wydawałoby się, że jest to sprawa beznadziejna.

Jednak Mason odkrywa, że za tym wszystkim kryją się oszustwa finansowe i ciche bankructwo bardzo popularnej chrześcijańskiej sekty religijnej. Można by ją uznać za prekursorską, wobec dziś istniejących sekt rozmaitych telewizyjnych zbawców. To pewna swoista specjalność w USA. Nie wszystko się udaje udowodnić, ale dzięki detektywowi, który w połowie serialu przedzierzgnął się w prawnika, młoda kobieta zostaje uwolniona. Nie wszystko w serialu kończy się happy endem.

Print Friendly, PDF & Email