Kto czyta, nie błądzi.

Ruchomy chaos

Ruchomy chaos Obálka knihy Ruchomy chaos
Patrick Ness
fantastyka, dystopia
Amazon Prime Video
2021
film
Doug Liman
Tom Holland, Daisy Ridley, Mads Mikkelsen
Ray Angelic i inni

Młody Todd jest jednym z ziemskich osadników przybyłych ze starej wyjałowionej Ziemi. Nowa planeta pozwala na dość spokojny los, ale ma jedną niepokojącą właściwość. Wszyscy słyszą myśli innych. Zagadkowy jest też brak kobiet w osadzie. Film na podstawie powieści Patricka Nessa "Na ostrzu noża".

Amazon wie, co lubią tygryski. Zatem przedstawiam wam kolejną fantastyczną historię, „Ruchomy chaos”. Daisy Ridley, znana z nowych części „Gwiezdnych wojen” brytyjska aktorka, wciela się w młodą astronautkę, która przybywa na nową planetę. Urodziła się na statku kosmicznym – arce ze starej Ziemi – więc na planecie wszystko jest dla niej dziwne. Motyw emigracji ludzkości ze zniszczonej i wyjałowionej Ziemi jest dziś bardzo popularny.

Nie ma jednak czasu podziwiać uroków planety, bowiem tubylcy zaczynają na nią polować z niewiadomych powodów. Jeden z nich – w tej roli Tom Holland znany ze „Spidermana” i „Avengers” – postanawia ją uratować. Wkrótce też dowiadujemy się, że tubylcy są osadnikami pierwszej fali, którzy przybyli z Ziemi. W osadzie z nieznanych powodów nie ma kobiet. A planeta ma charakterystyczną właściwość. Wszystkie myśli stają się czytelne dla osób wokół.

Tak zaczyna się szaleńcza ucieczka Todda i Violi przed mieszkańcami osady, którymi dowodzi charyzmatyczny i niebezpieczny burmistrz Prentiss – w tej roli diaboliczny Duńczyk, czyli Mads Mikkelsen. Życie z wszechobecnym „szumem”, bowiem tak nazywają to zjawisko, nie jest łatwe. Todd przekonuje się też, że kobiet to zjawisko nie dotyczy. Ona wie wszystko, co on myśli, a on nic.

„Ruchomy chaos” to opowieść tyle naiwna, co dynamiczna i ekscytująca. Da się oglądać, choć bombarduje nas stereotypami. Dekoracje innej planety są tu potrzebne głównie do przedstawienia obrazu męskiej psychiki i wierzcie mi panowie, że nie jest to szczególnie optymistyczny wizerunek. Mężczyźni bez kobiet to kompletna klęska.

Print Friendly, PDF & Email