Kto czyta, nie błądzi.

Team America

Team America Obálka knihy Team America
Trey Parker, Matt Stone, Pam Brady
Paramount Pictures
2004
film animowany
Trey Parker
Trey Parker, Matt Stone, Kristen Miller, Masasa Moyo, Daran Norris, Phil Hendrie (głosy)
Scott Rudin, Trey Parker, Matt Stone

"Team America: World Police" to specjalne siły policyjne, których głównym zadaniem jest utrzymanie globalnej stabilizacji. Zespół dowiaduje się, że głodny władzy dyktator pośredniczy w sprzedaży broni masowego rażenia terrorystom. Bohaterowie toczą walkę z terroryzmem, przy okazji obracając w ruiny wieżę Eiffla, Luwr, Piramidy i Sfinksa w Egipcie. Ale wiadomo, to tylko koszty uboczne. Nie najgorsza satyra.

„Team America” z podtytułem „World Police” to amerykański film animowany sprzed prawie 20 lat. Opowiada o walce z terroryzmem w sposób satyryczny i momentami dość obleśny. I choć to jest film kukiełkowy, to zdecydowanie nie należy wyświetlać go dzieciom. Dziś można obejrzeć go w Prime Video lub w Youtube za niewielką opłatą dodatkową (tak, tak, nie ma go w podstawowej ofercie Amazona). Bohater, wschodząca gwiazda Broadway’u zostaje zwerbowany przez tajną organizację.

Skuteczność Team America jest zabójcza. Już w pierwszych scenach widzimy efekty. Walcząc z terrorystami ekipa rozwala wieżę Eiffla i Luwr w Paryżu. Ponosi straty większe niż przestępcy. Dlatego szef grupy werbuje aktora Gary’ego Johnstona, by pod przebraniem wdarł się w szeregi spiskowców. Jadą do Egiptu. Rozwalają piramidy i Sfinksa. Potem zaś okazuje się, ze światowym terrorystą jest Kim Jong Il. W jednej ze scen widzimy też portret jego następcy, czyli Kim Jong Una. Ale to tylko dygresja.

W filmie pojawiają się dość grubą nicią szyte aluzje do ataku terrorystycznego z 9 września 2001, sugerujące przynajmniej nieudolność służb, jeśli nie coś więcej. Jedną z postaci jest też epizodycznie Michael Moore. Znany reżyser filmów spiskowych na temat ataku na World Trade Center. I nie tylko. Same kukiełki są skonstruowane trochę w stylu Barbie i Kena w krzywym zwierciadle. Widać to szczególnie podczas bardzo długiej i dość obleśnej sceny erotycznej z dwojgiem bohaterów – Garym i Lucy.

Ostatecznie okazuje się, że geniuszem zła jest Kim Jong Il oraz Amerykańska Gildia Aktorów z niepoślednią rolą Aleca Baldwina. Dlaczego? Przyznam się, że nigdy nie interesowałem się kinem amerykańskim aż tak bardzo, żeby to rozgryźć.

Print Friendly, PDF & Email