Autorski przewodnik kulturalny

Fuzja

Fuzja Obálka knihy Fuzja
Adam Tatur
fantastyka, horror
E-bookowo
2019
pdf, epub, mobi
227

Rodzina Bieleników to Kuba (główny bohater powieści), jego siostra Anna oraz matka Zofia i ojciec Krzysztof. Ojciec jest naukowcem, który pracuje nad jakimś bliżej nieokreślonym wynalazkiem, sponsorowanym przez podejrzanych Rosjan i marginalnie pojawiających się Niemców. Kubę z siostrą łączą niezdrowe relacje intymne. A rodzina wydaje się względnie normalna tylko na pierwszych stronach książki. Dalej rozpoczyna się ciąg dziwnych, okrutnych i zagadkowych wydarzeń.

Powieść Fuzja to fantasmagoryczna alegoria współczesnego świata, który jest pełen kontrastów. Okrucieństwo przestaje mieć oczywiste ludzkie odniesienie. Wiedza miesza się z teoriami spiskowymi, a nauka z narkotycznymi wizjami religijnymi. Trudno znaleźć utwór, z którym można porównać tę książkę. To po trochu „Lot nad kukułczym gniazdem”, ale miejscem akcji jest piwnica z serialu „Nawiedzony dom na wzgórzu”. Jednak to trochę zbyt trywialne uproszczenie, bowiem mamy do czynienia z nieoczywistym, ale jednak horrorem.

Bohater powieści Kuba Bielenik nie jest normalnym nastolatkiem. No tak, ale czy ktoś w ogóle widział normalnego nastolatka? Jego oryginalna siostra Anna też wydaje się skomplikowaną osobowością. To daleko posunięty eufemizm. Refleksje ojca oddają najdobitniej sytuację.

Dotarło do niego, że wstydzi się własnego dziecka. Im doroślej chciał wypaść, tym bardziej robił z siebie nieodpowiedzialnego pacana. Wszystko przez to, że dzieci, zwłaszcza nastoletnie, są teraz z jakiejś nieznanej, często wrogiej planety. Rozmawiając z córką – choć lepiej zabrzmi – usiłując rozmawiać, miał wrażenie, że nie rozumie języka obcych; że jej zachowanie go drażni, nawet przeraża, ponieważ nijak go nie ogarnia.

Ale chwila! Czy ojciec tak naprawdę jest ojcem? Czy Kuba i Anna nie są wynikiem jakichś eksperymentów genetycznych? Czytelnik szybko nabiera podejrzeń. Z tym, że nie należy liczyć na proste rozwiązania. Warto uprzedzić, że wobec fabuły można mieć wiele zastrzeżeń. Nie mam za to żadnych zastrzeżeń do języka. Jest bogaty i zróżnicowany. Inaczej prezentują się postacie nastolatków, inaczej mówią dorośli. Innym językiem rozmawia z odbiorcą narrator. Czyta się tę książkę fantastycznie. Nie powiem złego słowa na płynność narracji i wciągające postacie bohaterów, a co do reszty, żeby nie zdradzać tajemnic powieści Fuzja, dodam tylko, że chwilami atmosfera utworu bardzo przypominała mi W małym dworku Witkacego, a chwilami jego pastelowe portrety. Warto też wspomnieć, że Fuzja to jest debiut literacki, więc można przypuszczać, że autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w dziedzinie literatury.

Print Friendly, PDF & Email