Autorski przewodnik kulturalny

Kontra

Kontra Obálka knihy Kontra
wojna.pl
Wojtek Miłoszewski
fantastyka, political fiction
W.A.B.
2019
książka, epub, mobi
480

Władimir Putin, który obwołał się carem i postanawia reaktywować Imperium Rosyjskie, posuwa się za daleko. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence nie zamierza czekać, aż totalitarne plany rosyjskiego władcy pochłoną pozostałą część Europy Zachodniej. Rozpoczyna się uderzenie amerykańskich wojsk, które ma na celu zniszczenie imperialnej armii. Kontra [z noty wydawniczej].

Kontra to kolejny i ostatni tom politycznej fantastyki Wojtka Miłoszewskiego. Inwazja opowiadała o tym, jak bezsensowna polityka zagraniczna “dobrej zmiany” w pewnym momencie doprowadziła do inwazji rosyjskiej na Polskę. Farba zaś o polskiej rzeczywistości pod rosyjską okupacją po błyskawicznie przegranej wojnie. Ostatni tom zaś o amerykańskim kontruderzeniu i zakończeniu wojny.

Mocną stroną Inwazji było doskonałe zarysowanie politycznego tła i rozpoczęcie akcji w sposób dobrze umotywowany i politycznie prawdopodobny. Podobnie zresztą było w Farbie, która pokazywała los nie do pozazdroszczenia, który przypadł w udziale postaciom bohaterów po przegranej z kretesem wojnie. Słabą stroną obu powieści było zbyt szerokie spektrum postaci. Trudno było którąś z nich uznać za głównego bohatera. W trzecim tomie postacią główną staje się Roman Gurski. To żołnierz, który swą odyseję zaczyna w obleganych przez Rosję Katowicach, a kończy na Kremlu w Moskwie.

Kontra jest mocną powieścią z dużym stopniem realizmu, choć akcja rozgrywa się w nieistniejącej rzeczywistości. Akcja jest dynamiczna i zaskakująca. Można rzec, że to dobra literatura wojenna. Jednak elementy political fiction przestają mieć już znaczenie. Są wyłącznie konsekwencją wydarzeń z pierwszego tomu. O ile wszystkie wątki osobowe zostają prawidłowo domknięte i wyjaśnione, o tyle polityczne w pewnym sensie pozostały zawieszone.

Przyznam, że fabuła nieco mnie zawiodła. Spodziewałem się raczej postapokalipsy, która nieuchronnie się kojarzy z globalną wojną wielkich mocarstw. Ciekaw byłem, jaki świat wykreuje autor. Tymczasem Kontra to doskonała i wciągająca powieść rozrywkowa, ale na tym kończą się jej zalety.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code