Kto czyta, nie błądzi.

Imię śmierci

Imię śmierci Obálka knihy Imię śmierci
Hanna Greń
kryminał
Czwarta Strona
2022
książka, mobi, epub
486

Akcja powieści rozpoczyna się w 1985 roku. Dorota Milewska, żona funkcjonariusza ZOMO zostaje znaleziona zmasakrowana we własnym mieszkaniu. Małżeństwo Milewskich nie było udane, więc mąż staje się naturalnie podejrzanym. Jednak podporucznik Jagielski, który prowadzi śledztwo, dowiaduje się, że mąż ma niepodważalne alibi.

„Imię śmierci” to kolejny na polskiej scenie literackiej kryminał retro. Akcja rozpoczyna się w 1985 roku. Bohaterami są podporucznik Jagielski, który prowadzi śledztwo w sprawie zagadkowych morderstw kobiet, pierwotnie podejrzany o zabójstwo zomowiec Milewski, a trzecim jest oficer SB. Przyznacie, że brzmi to kontrowersyjnie. Jednak niezależnie od ówczesnej sytuacji politycznej i następującego powoli rozkładu PRL, dzieją się wydarzenia, które wymagają działania organów ścigania.

Zomowiec Milewski nie jest tym, który zwykle kojarzy się z przynależnością do tej formacji. Oficer Służby Bezpieczeństwa również niekoniecznie odpowiada stereotypowi, a podporucznik Jagielski nie jest ograniczonym umysłowo tępym milicjantem. Dlatego też sprawa wyjątkowo okrutnych morderstw młodych kobiet zostaje w końcu rozwiązana. Jednak śledztwo trwa bardzo długo. Nie było wówczas komputerów, badań genetycznych, a głównymi narzędziami detektywa były jego inteligencja, spostrzegawczość i umiejętność układania całości z małych elementów.

Równolegle w środowisku związanym z pracownikami milicji toczy się inna gra o życie. Jedna z bohaterek dosłownie zmuszona jest o swoje życie walczyć. Jej prześladowcą jest psychopatyczny mąż, z którym się rozwodzi. Jednak w tradycyjnym środowisku nie jest to łatwe. Jolanta niewielu ma sprzymierzeńców. A przeciw niej występuje nawet najbliższa rodzina. Czytając książkę, widzimy, że imię śmierci ma wiele znaczeń.

Ponieważ Hanna Greń przyzwyczaiła nas do dobrych powieści i tym razem nie rozczarujemy się. Jednak to bardzo mocna książka, która nie unika scen drastycznych. Zatem nie szukajcie lekkiego humoru i postaci traktowanych z przymrużeniem oka. Tu wszystko jest serio, czasami śmiertelnie serio.

Print Friendly, PDF & Email