Autorski przewodnik kulturalny

Kwestia ceny

Kwestia ceny Obálka knihy Kwestia ceny
Zofia Lorentz
Zygmunt Miłoszewski
sensacja, przygoda
W.A.B.
2020
książka, epub, mobi
528

Bohaterką powieści jest Zofia Lorentz, która właśnie traci pracę dyrektorki znanego muzeum z powodów politycznych. Na dodatek zmaga się z dziwną choroba męża, który nieustannie traci pamięć. Więc gdy pojawia się w jej życiu tajemniczy Bogdan Smuga, który proponuje odnalezienie dorobku Benedykta Czerskiego, zesłańca, a potem słynnego naukowca badającego ludy Syberii, szybko się decyduje. Okazuje się, że w propozycji Smugi było drugie dno, a nawet trzecie, czwarte i kolejne. Książka intrygująca i wyjątkowa.

Zygmunta Miłoszewskiego czyta się z zainteresowaniem. Jak zwykle każdą z jego książek. Przypuszczam, że nawet jak by wydrukował listę swoich zakupów, to narracja byłaby ekscytująca. “Kwestia ceny” to jedna z najciekawszych obecnie książek sensacyjno-przygodowych. Jednak to nie tylko świetna rozrywka, ale też powieść z kluczem.

Chciwość doprowadziła ten świat do krawędzi zagłady i chciwość sprawia, że za tę krawędź właśnie spadamy.

Kluczem jest właśnie powyższy cytat. Fabuła jednak zaczyna się przed wielu laty, gdy Benedykt Czerski, zesłaniec i i uczony etnograf, po wielu latach wraca do kraju. Wiezie ze sobą interesujące materiały z Syberii, gdzie latami badał lokalne syberyjskie plemiona. Lecz nikt nie jest zainteresowany jego odkryciami. Wzorem dla postaci Czerskiego był Bronisław Piłsudski, który jako zesłaniec syberyjski również stał się uczonym.

Bohaterką powieści jest dyrektorka znanego muzeum, która już we współczesnej Polsce traci stanowisko z powodów politycznych. “Kwestia ceny” nieraz będzie się odnosić do znanej nam współczesnej rzeczywistości. Zofia Lorentz chyba nie przypadkowo nosi nazwisko pisarki, siostry znanego historyka i również nazwisko znanego muzeologa. A gdy pojawia się tajemniczy naukowiec i podróżnik Bogdan Smuga, to również wyczuwamy w tym pewną aluzję do przygodowych powieści z czasów dzieciństwa. Tak czy inaczej to właśnie on staje się impulsem wszystkich wydarzeń i przygód, które przeżyje Zofia.

Katastrofa klimatyczna jest nie do zatrzymania, człowiek jest w swoich indywidualnych i plemiennych interesach zbyt egoistyczny. Niezależnie od tego, jak będziemy to plemię identyfikować.

Motywem przewodnim książki jest próba ratowania świata i ludzi przed nimi samymi. A nadchodząca katastrofa wydaje się całkiem realna.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code