Autorski przewodnik kulturalny

Czas mroku

Czas mroku Obálka knihy Czas mroku
Anthony McCarten
Netflix
Joe Wright
Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Lily James, Stephen Dillane, Ronald Pickup, Ben Mendelsohn
Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

Film ten ukazuje pierwsze dni pracy nowego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla po wejściu armii III Rzeszy na terytorium Francji. Manewrując między politycznymi rywalami, Churchill musi dokonać ostatecznej decyzji: negocjować z Hitlerem i ocalić naród brytyjski przed przerażającymi skutkami wojny albo wezwać lud do walki, narażając na niespotykane dotąd niebezpieczeństwo. [Wikipedia]

„Czas mroku” to historyczny dramat wojenny. Ten słynny już, dzięki roli Gary’ego Oldmana, film został nakręcony na podstawie powieści Anthony’ego McCartena, który też napisał scenariusz do filmu. Zwykle nie przepadam za filmami historycznymi, w których niewiele miejsca jest na fikcję. Odbiorca wówczas doskonale wie, jak rozpoczyna się akcja i jak się skończy.

W tym wypadku jednak wydarzenia historyczne nie są pierwszoplanowe, choć istotne. Wydarzenia rozpoczynają się, gdy formalnie wojna już trwa i właśnie Niemcy wkraczają do Holandii, Belgii i Francji, a Wielka Brytania przychodzi tej ostatniej z pomocą wojskową. Wtedy właśnie Winston Churchill zostaje premierem i staje wobec najważniejszego wyboru w swoim życiu. Akcja kończy się na klęsce pod Dunkierką i odwrocie niedobitków obu armii przez Kanał La Manche.

„Czas mroku” nie skupia się jednak na wydarzeniach wojennych, a na politycznej walce Churchilla. Jego sytuacja nie jest łatwa. Były premier Chamberlain wciąż ma mocną pozycję w partii i jest zwolennikiem pokoju z Niemcami zawartego nawet za cenę upokorzenia Wielkiej Brytanii. Król nie darzy Winstona sympatią. A Amerykanie strzegą swej neutralności, odmawiając wszelkiej pomocy.

Gary Oldman stworzył w tym filmie niezapomnianą kreację. Potwierdził w ten sposób klasę swego aktorstwa. A z postaci Winstona Churchilla wydobył jej wyjątkowość utrwaloną w anegdotach. Zdecydowanie warto obejrzeć ten film. Czas przed ekranem na pewno nie będzie czasem straconym.

Print Friendly, PDF & Email